Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po Świętach Bożego Narodzenia cała Polska będzie znowu podzielona na strefy. Taką informację zdradził rzecznik rządu Piotr Muller w rozmowie z telewizją wPolsce.pl. Oznacza to, że w Polsce mogą obowiązywać nowe obostrzenia. Przypominamy, że dotychczas wprowadzone obowiązują do 27 grudnia. Jak podał polityk, w kolejnych tygodniach restrykcje mają być dopasowywane do liczby zakażeń i wydolności służby zdrowia.
ZOBACZ TEŻ: Święta za blisko 2,5 tys. złotych. Tyle polska rodzina wyda na gwiazdkę
Od 28 grudnia Polska miałaby być podzielona - w zależności o sytuacji epidemicznej - na trzy strefy z różnym poziomie obostrzeń. Strefa czerwona zostanie wprowadzona, kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z siedmiu dni osiągnie ok. 19 tys., strefa żółta, gdy średnia dzienna liczba zachorowań z siedmiu dni osiągnie ok. 9,4 tys. A co w sytuacji, jeśli liczba zakażonych będzie rosła? W takim przypadku rząd ponownie wprowadzi kwarantannę narodową, czyli surowe restrykcje obowiązujące w całym kraju.
"Po świętach jest szansa, że faktycznie przejdziemy do czerwonej strefy, ona jest objęta nieco mniejszymi obostrzeniami, ale również, że w kolejnych tygodniach być może w niektórych powiatach będą już obowiązywały strefy żółte" - powiedział rzecznik rządu.
Rzecznik rządu zapytany, czy można mówić o spadku zakażeń koronawirusem, odparł, że rząd czeka obecnie na informacje dotyczące okresu handlowego, w tym niedzieli handlowej 6 grudnia. Minister podkreślił też, że w całej Polsce trwają kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w przedsiębiorstwach pod kątem przestrzegania wytycznych sanitarnych. O tym pisaliśmy TUTAJ.
Jakie obostrzenia obowiązują w czerwonej strefie? Nie wiemy jeszcze na jakie dodatkowe kroki zdecyduje się rząd, ale wcześniej obowiązujące zasady bezpieczeństwa w czerwonej strefie to:
- objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
- od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy.
- zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów;
- zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
- max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.
SPRAWDŹ TAKŻE: Ta branża liczy GIGANTYCZNE straty przez koronawirusa! Czy grozi jej UPADEK?