Szkoła

i

Autor: Piotr Molecki/East News

Lockdown w Polsce. Czy zerówki będą otwarte?

2020-11-05 15:49

Starsze klasy od dłuższego czasu uczą się z domu. Od 9 listopada zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. A co z zerówkami? Wszystko wskazuje, że zarówno w przypadku klas "0" w podstawówkach i przedszkolach, pozostaną zajęcia stacjonarne.

- Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych (kursowych). Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą funkcjonowały bez zmian - podało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Oznacza to, że już za kilka dni uczniowie klas I-VIII przejdą na naukę zdalną. Przed wielką niewiadomą postawiono rodziców dzieci, które chodzą do zerówek. Te, chociaż technicznie są elementem edukacji przedszkolnej, często znajdują się w szkołach podstawowych. Czy dzieci z zerówek również przejdą na zdalne lekcje?

Według ustaleń RMF FM decyzja MEN nie dotyczy zerówek. W praktyce, to czy zerówka zostanie zamknięta będzie zależeć od dyrekcji szkoły.

- Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego pozostaje bez zmian - poinformowało MEN.

ZOBACZ TEŻ: Totalny lockdown! Pełna izolacja, wszystko zamknięte! To się dzieje - rząd zdecydował

Szkoła zawiesza lekcje z powodu braku kadry

Tryb stacjonarny pozostanie domyślnym sposobem funkcjonowania zerówek. Jeśli sanepid wyrazi zgodę będzie można wprowadzić tryb mieszany (część dzieci zdalnie, część w szkole) lub całkowicie zdalny. Dodatkowo świetlice szkolne będą zapewniać opiekę uczniom, których rodzice zajmują się bezpośrednią walką z koronawirusem.

- Od poniedziałku, 9 listopada br. szkoły podstawowe będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19 - podało MEN.

Nauczyciele oraz inni pracownicy szkół i placówek oświatowych realizujący nauczanie zdalne będą mogli zostać oddelegowani do pracy w domu z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne do realizowania zadań na terenie placówki. Rozwiązanie to przyczyni się do zmniejszenia rozprzestrzeniania się wirusa wśród pracowników na terenie placówki.

- Przypominamy również, że istniejące przepisy dają możliwość zawieszenia funkcjonowania przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki edukacyjnej, jeżeli występują przesłanki zagrażające życiu i bezpieczeństwu uczniów - informuje MEN.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze