Piłsudski w pociągu nad morze

2020-08-12 13:09 oprac. - ag

PKP Intercity włącza się w upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji w najbliższych dniach na tory wyjadą lokomotywy oklejone okolicznościową grafiką. Narodowy przewoźnik kolejowy już po raz kolejny angażuje się w upamiętnienie kluczowych dla historii Polski wydarzeń i postaci.

Nowy wygląd zyskały dwie lokomotywy EP09 nazywane popularnie „dziewiątkami”. Grafika, którą zostały oklejone przedstawia m.in. architektów polskiego zwycięstwa nad bolszewikami w sierpniu 1920 roku: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa oraz generałów - Tadeusza Rozwadowskiego, Józefa Hallera i Kazimierza Sosnkowskiego. Pojazdy o numerach 0014 i 0026 pojadą m.in. w zestawieniu pociągu EIC Posejdon z Warszawy do Kołobrzegu.

- 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa zaliczana przez historyków do najważniejszych w dziejach świata. Sto lat temu obroniliśmy młodą i wykuwającą się niepodległość naszego kraju oraz ochroniliśmy Europę przed najazdem barbarzyńskiego bolszewizmu. W najbliższych dniach czeka nas wspólne świętowanie stulecia Cudu nad Wisłą. Przygotowaliśmy z tej okazji wiele wydarzeń, mających na celu upamiętnienie bohaterów Bitwy Warszawskiej – oprócz otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego są wśród nich koncerty, filmy, wystawy, które pokazują, że sukces sprzed wieku łączy wszystkie pokolenia Polaków – mówi Piotr Gliński, Wicepremier oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Promowanie patriotyzmu to także ważny element misji spółek Skarbu Państwa. Cieszę się, że spółki włączają się w obchody tak ważnej rocznicy jaką jest 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Działania podjęte przez PKP Intercity pozwalają przybliżyć tysiącom Polaków pamięć o tym kluczowym dla historii naszej Ojczyzny wydarzeniu – podkreśla Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych.

- Z radością przyjąłem wiadomość o dołączeniu PKP Intercity do grona podmiotów i instytucji upamiętniających zwycięzców Bitwy Warszawskiej. Zaangażowanie kolei w przypominanie wiekopomnych wydarzeń stanowi potwierdzenie dla jej znaczącej roli, którą odgrywa w naszym społeczeństwie – zaznacza Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Projekt okleiny nawiązuje również do szaty graficznej serwisu bitwa1920.gov.pl uruchomionego przez Biuro Programu „Niepodległa” i Polskie Radio. Uruchomiona w połowie lipca strona stanowi kompendium wiedzy nie tylko o Bitwie Warszawskiej, ale całej wojnie polsko – bolszewickiej. Odwiedzający serwis mogą zobaczyć m.in. jak wyglądało życie Polaków sto lat temu, jakie wydarzenia wpłynęły na przebieg wojny oraz poznać istotne dla wydarzeń 1920 roku fakty i postaci.

Współpraca z PKP Intercity stanowi istotny fragment obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej. Grafiki umieszczone na lokomotywach narodowego przewoźnika nie tylko przypominają o zwycięstwie z 1920 roku, lecz także zachęcają do odwiedzenia specjalnego serwisu poświęconego wydarzeniom sprzed stu lat. Inicjatywa stanowi kontynuację działań podjętych wspólnie z PKP Intercity przy okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości – zaznaczył Jan Edmund Kowalski, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

- Lokomotywy oklejone okolicznościową grafiką upamiętniającą zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 r. będą przyciągać wzrok ludzi w całej Polsce. Jako narodowy przewoźnik realizujemy inicjatywy, mające na celu przypomnienie jak największej liczbie naszych pasażerów o wydarzeniach ważnych z punktu widzenia każdego Polaka. Na co dzień wozimy po całym kraju i za granicę miliony naszych rodaków, dlatego zależy nam na tym, aby wyjątkowe rocznice takie jak ta łączyły nas wszystkich – zaznacza Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Małgorzata Socha szaleje na plaży

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze