uchodźcy

i

Autor: UN Women Europe and Central Asia flickr.com Wypłata 500 plus dla uchodźców. ZUS podał kluczowy termin

Lux Med otwiera centrum medyczne dla uchodźców

2022-04-03 6:10

Grupa LUX MED, która jest częścią Bupa, międzynarodowej firmy z obszaru ochrony zdrowia, zainaugurowała specjalny Program Wsparcia Medycznego i Zawodowego dla uchodźców z Ukrainy. Program oparty jest na trzech filarach – pomocy doraźnej, leczeniu szpitalnym i rozwoju zawodowym. Grupa oficjalnie otworzyła też Centrum Medyczne dla Uchodźców, które mieści się w budynku Marriott w centrum Warszawy.

Program będzie finansowany przez Bupa, globalnego brytyjskiego ubezpieczyciela, międzynarodową firmę medyczną z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który w Polsce jest właścicielem Grupy LUX MED.

– Już w niespełna po 24 godzinach od ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę podjęliśmy decyzję, że nasze placówki będą dostępne bezpłatnie dla uchodźców potrzebujących pomocy medycznej. Oferujemy usługi wynikające z pilnej potrzeby medycznej, ale także w zakresie niezbędnej kontynuacji leczenia. Nasz zespół jest też w miejscach, w których skupia się większa liczba osób uciekających przed wojną, jak np. w Ptak Warsaw Expo, gdzie przy współpracy z innymi organizacjami i wolontariuszami koordynujemy duży punkt medyczny. Jesteśmy też na Dworcu Centralnym i wielu podobnych miejscach na terenie kraju. Codziennie z naszej pomocy korzysta ponad 1 000 pacjentów, którzy uciekli z Ukrainy – mówi Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED.

– Jesteśmy wstrząśnięci wojną, która ma obecnie miejsce w Ukrainie i robimy co w naszej mocy, aby pomóc uchodźcom w każdy możliwy sposób. Zespół Grupy LUX MED i Bupa od samego początku był gotowy zapewnić osobom uciekającym przed wojną niezbędną pomoc medyczną i włączył się też w inne działania humanitarne. Dziś m.in. otwieramy w ważnym punkcie na mapie Warszawy Centrum Medyczne dla Uchodźców, które jest dowodem naszego stałego zaangażowania w pomoc uchodźcom. Zapewnimy potrzebującym długofalowe wsparcie - mówi Iñaki Ereño, Bupa CEO.

Jasnowidz, którego słuchał Józef Piłsudski. Historia z Koprem

LUX MED w ramach pomocy doraźnej świadczy pomoc w swoich ponad 270 centrach medycznych na terenie całego kraju. Teraz otwiera też Centrum Medyczne dla Uchodźców zlokalizowane na Al. Jerozolimskich 65/67 w Warszawie. Znajdą się w nim m.in. gabinety pediatrii, internistyczne, ginekologiczne, zabiegowe czy opieki psychologicznej. W centrum zatrudnienie znajdzie również personel medyczny z Ukrainy.

W ramach drugiego filaru Grupa LUX MED udziela pomocy w swoich szpitalach. Obecnie jest to 13 placówek, m.in. w Warszawie, Gdańsku czy Toruniu. To właśnie tam pacjenci z Ukrainy mogą kontynuować np. leczenie onkologiczne czy skorzystać ze specjalistycznej pomocy okulistycznej czy ortopedycznej. Przy Szpitalu LUX MED Onkologia w Warszawie na ul. Szamockiej powstał wiodący Oddział Pomocy Doraźnej obsługujący Uchodźców.

Grupa zapewnia też wsparcie zawodowe pracownikom z Ukrainy. Pomaga im w przygotowaniu się do pełnienia roli w polskim systemie ochrony zdrowia zgodnej z kwalifikacjami, kiedy uwarunkowania prawne na to pozwolą. Firma zapewnia dodatkowe szkolenia medyczne, organizuje naukę języka polskiego i pomaga w kwestiach administracyjno-prawnych. Zatrudnienie mogą znaleźć m.in. lekarze, pielęgniarki i pozostały personel medyczny, a także pracownicy administracyjni. Grupa zebrała już kilkaset zgłoszeń rekrutacyjnych, a pierwsi pracownicy znaleźli już zatrudnienie w strukturach firmy.

Działania realizowane będą głównie przez Fundację LUX MED im. Dr. Joanny Perkowicz.

LUX MED tuż po wybuchu wojny na Ukrainie wprowadził na rynek pakiet „Pomoc dla Ukrainy”. Do tej pory skorzystało z niego ponad 21 000 osób, zrealizowaliśmy 37 000 usług. Pomoc jest realizowana we wszystkich placówkach Grupy w całej Polsce oraz w 13 szpitalach Grupy LUX MED. Lekarze i ratownicy medyczni LUX MED wspierają działania Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz osób potrzebujących przebywających w bezpośredniej bliskości granicy. LUX MED zapewnia także wsparcie przy relokacji rodzin pracowników z terenu Ukrainy do Polski, zapewniając pomoc finansową i prawną.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze