Luzowanie obostrzeń – te miejsca odwiedzisz już dziś!

i

Autor: pixabay.com Luzowanie obostrzeń – te miejsca odwiedzisz już dziś!

Luzowanie obostrzeń – te miejsca odwiedzisz już dziś!

2021-05-28 11:58

Od piątku 28 maja rozpoczyna się kolejne luzowanie obostrzeń, wprowadzonych kilka tygodni temu w związku z szybko pogorszającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju. Jednak liczba zachorowań na COVID-19 stopniowo się zmniejsza, dlatego rząd premiera Mateusza Morawieckiego, od początku maja, postanowił rozpocząć odmrażanie gospodarki. Już dzisiaj zdjętych zostanie kilka ograniczeń. Zyska m. in. gastronomia.

COVID-19: Kolejna część luzowania obostrzeń

Już dzisiaj w życie wchodzi kolejne luzowanie obostrzeń wprowadzonych w związku z walką z pandemią koronawirusa COVID-19. Rada Ministrów podjęła decyzję, że od 28 maja gastronomia będzie mogła przyjmować gości wewnątrz lokali. Otwarte zostaną również siłownie i kluby fitness. Początkowe plany rządu zakładały otwarcie restauracji i innych punktów gastronomicznych dopiero od soboty 29 maja, jednak po konsultacjach ze specjalistami podjęto decyzję o przyspieszeniu tego kroku o jeden dzień. Dzięki temu już dzisiaj klienci będą mogli zjeść posiłek wewnątrz lokalu. Warto przypomnieć, że od 15 maja lokale gastronomiczne mogły przyjmować gości w ogródkach znajdujących się na zewnątrz, oczywiście w pełnym reżimie sanitarnym.

Luzowanie obostrzeń: Na jakich zasadach gastronomia zostaje otwarta?

Restauracje, bary i kawiarnie mogą od dzisiaj przyjmować gości wewnątrz lokalu jedynie z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego. Obłożenie stolików może wynosić jedynie 50 proc., dodatkowo trzeba zachować dystans 1,5 m pomiędzy stolikami (zajęty może być, co drugi stolik, lub między stolikami musi znajdować się przegroda sięgająca przynajmniej metr ponad powierzchnię blatu). 

Kolejną zmianą jest możliwość organizowania wesel i innych imprez okolicznościowych do 50 osób (do limitu nie wlicza się osób, które otrzymały wszystkie dawki szczepionki przeciw COVID-19). 

W piątek otwarte zostały również siłownie, kluby fitness, a także solaria z limitem 1 osoby na 15 mkw. powierzchni. Swoje działanie mogą rozpocząć również kryte obiekty sportowe i baseny do 50 proc. obłożenia. Dotyczy to również publiczności na wydarzeniach sportowych. Zajęte będzie mogło być co drugie miejsce.

Z kolei już od poniedziałku 31 maja przywrócona zostaje nauka stacjonarna dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Szkoły muszą zapewnić odpowiednie warunki sanitarne, w tym m.in. wietrzenie klas podczas przerw, dezynfekcje całej szkoły w weekendy, a także regularne mycie i dezynfekcje powierzchni często dotykanych. W przestrzeniach wspólnych obowiązuje nakaz zasłania ust i nosa. Dzieci będą mogły zdjąć maseczki dopiero w ławce. 

Sonda
Czy pójdziesz na siłownię lub zajęcia fitness, gdy kluby zostaną otwarte?
Express Biedrzyckiej - Krzysztof Kwiatkowski: NIK nie jest bezzębną instytucją. Może zaskarżyć prokuraturę
Najnowsze