bankomat w warszawskim metrze

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS bankomat w warszawskim metrze

Macie konta w tych bankach? Uważajcie! Oszuści stworzyli fałszywe witryny

2021-10-12 11:20

Jak podał CSIRT KNF - Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego, cyberprzestępcy przygotowali fałszywe witryny, które imitują realne strony banków. W ten sposób oszuści wyciągają loginy i hasła do kont niczego nieświadomych osób. Od tego już prosta droga do stracenia całych oszczędności. Z komunikatu wynika, że problem dotyczy stron internetowych mBanku i Pekao. Jednak niezależnie od tego, z jakiego banku korzystamy, zawsze należy sprawdzać adresy stron, na których wpisujemy na nasze dane do logowania.

Oszuści próbują wyłudzić loginy i hasła do banków

CSIRT KNF opublikowało jednego dnia dwa komunikaty o stronach podszywających się pod portale bankowości internetowej mBanku i Pekao. Linki do obu są łudząco podobne do prawdziwych. Niezabezpieczona strony mają adresy hxxps://pl.mbank24.eu[.]online oraz pekaopl[.]com. Dlatego przed logowaniem się do bankowości internetowej, zawsze sprawdzajmy link strony, z której korzystamy. Można je rozpoznać po literówkach w tytule, dodatkowych kropkach, czy dziwnych domenach (np. eu.online)

ZOBACZ Oszukują na KGHM. Możesz stracić oszczędności

Kongres 590 2021: Grzegorz Napieralski: sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?

Przestępcy działają w prosty sposób. Niczego nieświadomy klient loguje się przez fałszywą stronę, a wpisywane przez niego dane przechwytują oszuści. Co więcej, w niektórych przypadkach po zalogowaniu się, fałszywa strona może wyświetlić komunikat o nieprawidłowych danych i prosić o podanie kolejnych, do weryfikacji konta. To oczywiście kolejna szansa dla oszustów na wyciągnięcie wrażliwych informacji.

Co zrobić, jeśli padliśmy ofiarą cyberprzestępstwa?

Oczywiście łatwo przewidzieć konsekwencje podania danych do bankowości internetowej oszustom. Z naszego konta mogą zniknąć oszczędności, oraz może zostać zaciągnięty kredyt. Jeśli obawiamy się, że padliśmy ofiarą takiego ataku, powinniśmy natychmiast zadzwonić na infolinię banku i poinformować o zaistniałej sytuacji. 

Jak zabezpieczyć się przed oszustami i cyberprzestępstwami?

Aby nie paść ofiarą cyberprzestępstwa, powinniśmy regularnie aktualizować swoje hasło i sprawdzać linki stron internetowych, z których korzystamy. Oszuści nieustannie wymyślają nowe sposoby na zdobycie wrażliwych danych, dlatego też warto być dobrze poinformowanym. Na profilu CSIRT KNF znajdziemy bieżące informacje dotyczące cyberzagrożeń. 

Zespół CSIRT KNF we współpracy z podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa prowadzi działania, które mają analizować zagrożęnia w ferze cyfrowej. Utworzony został przez KNF w celu wsparcia obsługi incydentów bezpieczeństwa w podmiotach rynku finansowego.

Sonda
Czy regularnie śledzisz informacje dotyczące cyberzagrożeń?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze