Nad rozpracowaniem grupy przestępczej pracowali funkcjonariusze z Delegatur Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Łodzi, Poznania i Wrocławia. W wyniku skoordynowanych działań zatrzymano 9 osób. Przestępcy w latach 2013 – 2016 brali udział w zorganizowanych działaniach, które narażały państwo na ogromne straty.
Zobacz również: Kupujący i oszuści kochają Black Friday oraz Cyber Monday
- Wszystko wskazuje na to, że wprowadzano do obrotu, a następnie fikcyjnie fakturowano towary w postaci oleju napędowego, oleju smarowego, benzyny oraz oleju rzepakowego, a także wystawiano poświadczające nieprawdę faktury VAT, deklaracje VAT i dokumentację księgową – czytamy w komunikacie CBA.
W wyniku tych działań Skarb Państwa mógł stracić nawet 700 mln złotych. Według ustaleń śledczych działalność przestępcza utworzyła sieć legalnie działających firm, które wprowadzały do obiegu prawnego faktury VAT. Dokumenty te jednak nie miały pokrycia w rzeczywistości i nie odpowiadały faktycznym transakcjom. Ich celem było sztuczne generowanie kwot podatku VAT. Jak informuje CBA „Taki ,,znikający podatnik” po wystawieniu faktury sprzedażowej nie uiszczał należnego podatku a potem znikał. Natomiast tzw. ,,bufory” preparowały dokumentację świadczącą o dalszej odsprzedaży towaru”.
Czytaj także: NBP zakończył tajną operację sprowadzania złota. Do Polski wróciło ok. 100 ton [ZDJĘCIA]
Zatrzymanym zostaną postawione zarzuty między innymi kierowania i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a także zarzuty o dokonanie przestępstw skarbowych.