Małe firmy, wielkie zmiany. Konferencja dla małych i średnich przedsiębiorstw z Podkarpacia

2019-05-22 0:00

Jak skorzystać z rozwiązań wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, pakiet MSP, mały ZUS, ustawę o zarządzie sukcesyjnym i wiele innych zmian dla firm, które weszły w życie w ostatnim czasie – mogli się dowiedzieć przedsiębiorcy z Podkarpacia na konferencji „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany” zorganizowanej w Rzeszowie przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

To już druga edycja cyklu konferencji dla przedsiębiorców „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”. Podczas spotkania – w którym uczestniczyła m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz – eksperci przybliżyli, co dokładnie oferuje Punkt Informacji Przedsiębiorcy. Pokazano, jakie sprawy można załatwić online w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorcy dowiedzieli się także, jak sprawdzić wiarygodność płatniczą kontrahenta czy przyspieszyć załatwienie swojej sprawy w urzędzie.

Słuchamy głosu przedsiębiorców

– W ubiegłym roku w 80 spotkaniach wzięło udział prawie 6 tys. przedsiębiorców. W zebranych wówczas ankietach oraz w rozmowach z przedsiębiorcami pojawiły się nowe propozycje usprawnień dla firm. Część propozycji wzięliśmy pod uwagę przy projektowaniu kolejnych regulacji, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r. Nowe regulacje to też nowe potrzeby informacyjne, na które odpowiedzią jest tegoroczny cykl spotkań „Prawo do przedsiębiorczości” – mówiła minister Emilewicz. Podczas konferencji organizatorzy i partnerzy udzielali przedsiębiorcom indywidualnych konsultacji. Można tam było uzyskać odpowiedzi na konkretne pytania i wątpliwości związane z prowadzeniem biznesu. Ponadto przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości odpowiadali na pytania na temat ofert wsparcia polskich przedsiębiorstw z funduszy unijnych oraz usług Centrum Rozwoju MŚP.

Prawo do „żółtej kartki”

– Proponujemy przedsiębiorcom coś w rodzaju prawa do „żółtej kartki” w pierwszym roku działania firmy. Przedsiębiorca, który popełni jeden, dwa, może nawet trzy błędy w roku, jeśli to oczywiście nie będzie recydywa, zostanie upomniany, a nie ukarany – zapewniła minister Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła też, jak ważni są mali i średni przedsiębiorcy, dla których również nowe prawo będzie sporym ułatwieniem. – Zamówienia publiczne to jest ok. 8 proc. polskiego PKB. Chcielibyśmy, aby w większym stopniu mali i średni przedsiębiorcy przystępowali do postępowań w ramach zamówień publicznych – powiedziała. Dodała, że obecnie tylko 2,48 proc. podmiotów ubiegających się o zamówienia publiczne to są małe i średnie firmy. – Jest to zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę liczbę małych i średnich firm, jaka jest w Polsce. To ponad 2 mln podmiotów. Oznacza to, że rynek zamówień publicznych nie jest dla nich wystarczająco otwarty – stwierdziła Emilewicz.

Samorząd przyjazny przedsiębiorcom

Szefowa resortu przedsiębiorczości przedstawiła pomysł, jak sprawić, aby władza samorządowa była bardziej przyjazna firmom. – W ministerstwie wprowadziłam zasadę: za każdą zredukowaną stronę, która skróci ostatecznie wniosek, będzie premia. Udało się! Objętość wniosków została zredukowana o 30 proc. Podobne rozwiązania można wprowadzić w samorządach. To na pewno ułatwiłoby komunikację między urzędem a przedsiębiorcami – zapewniała. Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych, zapowiedział konkretne zmiany dla przedsiębiorców, które znacząco mają poprawić dostęp do informacji o przetargach instytucji publicznych. – Utworzymy naczelny biuletyn zamówień publicznych, aby przedsiębiorca miał wszystkie oferty w jednym miejscu. To oszczędność czasu i znacząca pomoc dla tych, którzy szukają zleceń w tysiącach różnych miejsc. Teraz będzie jedno – zapowiedział.

Ekosystem instytucji finansowych

Obecni na konferencji eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe iunijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. BGK – polski bank rozwoju – kompleksowo wspiera przedsiębiorców z Podkarpacia. BGK we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzy ekosystem instytucji finansowych dla rozwoju przedsiębiorstw – i tych małych, itych największych. Do zaoferowania ma m.in. gwarancje de minimis, jeden z najpopularniejszych programów wskali całego kraju. Zbadania przeprowadzonego przez BGK wynika, że aż 54 proc. przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania, gdyby nie skorzystało z tego instrumentu. Więcej informacji ocyklu konferencji można znaleźć na stronie internetowej: prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl

 

Ruszają konferencje dla przedsiębiorców. Przyjdź, dowiesz się o korzystnych dla biznesu zmianach w prawie

i

Autor: Materiały Prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze