Maluj, szpachluj, a kasy ci nie zabraknie

2008-08-01 11:06

Marzy ci się, by wreszcie wyremontować w swoim mieszkaniu kuchnię lub odnowić pokoje? Nie masz jednak za co tego zrobić? Dobrym rozwiązaniem może się okazać pożyczka. A możliwości masz naprawdę dużo.

Najpewniej i najtaniej zawsze jest pożyczać od rodziny lub znajomych. Często jest to jednak niemożliwe. W takiej sytuacji jesteś zdany na rozmaite firmy i instytucje, które żyją m.in. z pożyczania pieniędzy i które za pomoc w rozwiązaniu finansowych kłopotów każą sobie płacić. Podpowiadamy ci, jaki rodzaj pożyczki będzie odpowiedni akurat dla ciebie.

Karta kredytowa - najtańsza forma robienia zakupów "na krechę". Pod warunkiem jednak, że możesz szybko - w ciągu ok. miesiąca - spłacić dług. Wówczas taki kredyt możesz mieć praktycznie za darmo (płacisz tylko za samo wydanie karty). Przekroczenie jednak wyznaczonych przez bank terminów spowoduje, że kredyt ten stanie się jednym z droższych na rynku.

Kredyt w ROR - najprostszy i tani sposób na szybkie pożyczenie pieniędzy. Dzięki niemu możesz wypłacić ze swojego konta więcej pieniędzy, niż faktycznie się na nim znajduje. Bank sam odbiera dług - wraz z odsetkami za okres twojego zadłużenia - w momencie, gdy na twoim koncie pojawią się pieniądze. Jest to kredyt odnawialny, a więc spłacenie długu z obecnego miesiąca umożliwia ci skorzystanie z kredytu w miesiącu następnym itd.

Kredyt gotówkowy - standardowe kredyty gotówkowe w banku lub u pośredników kredytowych są stosunkowo drogie - zwłaszcza dla klientów "z ulicy". Z reguły pożyczyć można także większe kwoty na dłużej (nawet kilka lat), ale to mało opłacalne z uwagi na dość wysokie oprocentowanie.

Kredyt ratalny - oferują go nie tylko banki, ale i pośrednicy kredytowi obsługujący sieci sprzedaży ratalnej (nie dostajesz gotówki do ręki - firma płaci za twoje zakupy). Taki kredyt z reguły jest wygodny (szybka procedura, formalności załatwiane w sklepie, często niskie raty), ale za to drogi. Niekiedy prawdziwe koszty z nim związane są niezauważalne, bo ukryte w cenie towaru.

Kredyt hipoteczny - duże, wieloletnie kredyty, udzielane na rozmaite cele (np. na zakup mieszkania, remont, spłatę długów - tzw. kredyt konsolidacyjny). Oprocentowanie jest niższe niż innych rodzajów pożyczek (są one najlepiej zabezpieczone, a więc najmniej ryzykowne), ale wiążą się z nimi spore koszty dodatkowe (ubezpieczenia, wyceny nieruchomości, ustanowienie hipoteki itd.).

Pożyczka w SKOK-u - jeśli jesteś członkiem spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, to pożyczka w niej może być najlepszym rozwiązaniem. SKOK-i często są bardziej elastyczne niż banki. Mają też bogaty wybór pożyczek - od drobnych chwilówek do dużych pożyczek mieszkaniowych.

Pożyczki oferowane przez firmy pożyczkowe są bardzo wygodne: można je uzyskać od ręki, bez zbędnych formalności. Brak zabezpieczeń powoduje jednak, że są one z reguły bardzo drogie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze