Do końca roku można odzyskać nadpłacone składki

i

Autor: Stanisław Kowalczuk Do końca roku można odzyskać nadpłacone składki

Mały ZUS dla firm. Jak złożyć, do kiedy, jakie korzyści? [PORADNIK]

2019-01-07 11:59

Właściciele tzw. drobnych firm, którzy w 2019 roku chcą skorzystać z małego ZUS, muszą się spieszyć. Termin mija bowiem już 8 stycznia 2019 roku, a więc to ostatni dzwonek by przedsiębiorstwa skorzystały z niższych składek. Jak to zrobić? Odpowiadamy na pytania.

Od 1 stycznia 2019 roku właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych mogą płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne. Wszystko dzięki ustawie z 20 lipca 2018 roku.

Żeby skorzystać z tzw. Małego ZUS, przedsiębiorcy muszą kontynuować działalność, którą prowadzili w ubiegłym, 2018 roku. Dodatkowo ich łączne przychody za miniony rok nie mogą przekraczać 63 tys. złotych.

Termin na złożenie wniosku do ZUS mija już 8 stycznia 2019 roku. Oznacza to, że w urzędach ruch może być wzmożony. Dlatego przypominamy, że wszystko można zrobić online - na stronie www.ceidg.gov.pl.

By przejść na mały ZUS musimy wypełnić formularz ZUS ZWUA, dzięki któremu wyrejestrujemy się z dotychczasowego ubezpieczenia (Jako datę wyrejestrowania należy wskazać 1 stycznia 2019 r oku), a następnie zgłosić naszą firmę z nowym kodem (także z datą 1 stycznia 2019 roku) za pomocą formularzy ZUS ZUA (dla przedsiębiorców z ustalonym prawem do renty) lub ZUS ZZA (dla przedsiębiorców podlegających wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu), korzystając z kodów 05 90 xx bądź 05 92 xx.

Mały ZUS gwarantuje nam przede wszystkim stałe składki. Miesięczne „opłaty” są wyliczone raz i nie zmienią się przez cały 2019 rok. Dzięki temu bez znaczenia będzie osiągnięty w miesiącu przychód, więc jeśli w jednym z miesięcy trafimy na „duże zlecenie”, to ZUS nie będzie od nas domagał się dopłaty składek.

Trzeba być jednak świadomym, że mały ZUS, czyli mniejsze składki skutkować będzie mniejszą ilością pieniędzy przelewanych na nasze konto emerytalne w czasie korzystania z ulgi, a więc i może to wpłynąć na wysokość naszej przyszłej emerytury. To samo dotyczy świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze