Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać na wniosek osoby zainteresowanej, spełniającej kryterium urodzenia i wychowania albo wychowania co najmniej czwórki dzieci.
Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające będą mogły złożyć osoby, które ukończyły wiek 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) i nie mają wypracowanej emerytury w wysokości najniższej oraz niezbędnych środków utrzymania.
Ustalenie prawa do świadczenia następuje na wniosek złożony w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub w oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Do ZUS wnioski będą mogły składać osoby, które legitymują się jakimkolwiek okresem podlegania ubezpieczeniom społecznym lub nie były w ogóle ubezpieczone, natomiast w oddziałach KRUS osoby legitymujące się okresami rolniczego ubezpieczenia społecznego lub okresami pracy w gospodarstwie rolnym i które nie pobierają emerytury lub renty wyłącznie z ZUS.
Wnioski o świadczenie można składać w placówkach ZUS i KRUS, począwszy od 1 marca 2019 r. Wniosek zawiera:
1) dane osoby, która ubiega się o świadczenie,
2) żądanie wnioskodawcy, w którym wskazuje świadczenie, o jakie się ubiega;
3) wskazanie sposobu wypłaty świadczenia wraz z podaniem danych niezbędnych do jego wypłaty;
4) podpis wnioskodawcy lub jego przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika.
Do wniosku należy dołączyć akty urodzenia dzieci, informację o numerach PESEL dzieci oraz oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej oraz innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia a także dokumenty które tę sytuację potwierdzają (m.in. zaświadczenia o swoich dochodach i pobieranych świadczeniach) .
Każdy zgłoszony wniosek będzie rozpatrywany indywidualne, w drodze decyzji administracyjnej, odpowiednio przez Prezesa ZUS lub Prezesa KRUS.
Prawo do świadczenia powstaje od pierwszego dnia miesiąca, w którym wydano decyzję, nie wcześniej niż od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego.