Emerytura

i

Autor: Shutterstock Emerytura

Mama 4 plus – pytania i odpowiedzi

2019-02-28 10:30

Od 1 marca będzie można ubiegać się o świadczenie rodzicielskie uzupełniające Mama 4 plus. Nasi Czytelnicy pytali o szczegóły dotyczące rządowego wsparcia. Na ich pytania odpowiedzieli eksperci z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

1. Na jakich zasadach przyznawane jest świadczenie uzupełniające Mama 4 plus

Świadczenie rodzicielskie uzupełniające Mama 4 plus wejdzie w życie z dniem 1 marca. Wsparcie przyznawane jest na wniosek osoby zainteresowanej, która spełnia kryterium urodzenia i wychowania albo tylko wychowania co najmniej czwórki dzieci. Wniosek mogą złożyć osoby, które ukończyły wiek 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) i nie mają wypracowanej emerytury w wysokości najniższej oraz niezbędnych środków utrzymania.

2. Jestem mężczyzną, ale wychowałem 4 dzieci. Czy świadczenie Mama 4 plus przysługuje tylko kobietom?

Świadczenie Mama 4+ przysługuje ojcu dzieci, w przypadku śmierci matki dzieci lub porzucenia dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę. Sytuacja taka jak Pana wymaga indywidualnego podejścia i oceny przesłanek wychowywania przez Pana dzieci. Stąd też Prezes ZUS lub Prezes KRUS będą wszystkie zgłoszone wnioski rozpatrywać indywidualnie w drodze postępowania administracyjnego

3. Prowadzę gospodarstwo rolne. Wychowałam czwórkę dzieci. Czy świadczenie Mama 4 plus wypłaci mi KRUS czy ZUS?

Jeśli Pani prowadzi gospodarstwo rolne, oznacza to, że podlega Pani ubezpieczeniom społecznym rolników, a to w konsekwencji oznacza, że jeśli nie uzyska Pani po osiągnięciu 60 lat dla kobiet, 25-letniego stażu ubezpieczeniowego, i nie nabędzie Pani prawa do emerytury rolniczej, będzie mogła Pani zgłosić wniosek do KRUS o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Wówczas KRUS będzie wypłacać Pani świadczenie Mama 4+.

Należy nadmienić, że emerytury rolnicze zostały, począwszy od 2017 r. objęte gwarancją, że nie mogą być niższe od najniższej emerytury z systemu powszechnego (pracowniczego). Jeśli nabędzie Pani prawo do emerytury – mając środki utrzymania w postaci emerytury – nie otrzyma Pani prawa do świadczenia Mama 4+.

4. Gdzie mam złożyć wniosek o świadczenie rodzicielskie uzupełniające w ramach programu Mama 4 plus?

Ustalenie prawa do świadczenia następuje na wniosek złożony w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub w oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Do ZUS wnioski będą mogły składać osoby, które legitymują się jakimkolwiek okresem podlegania ubezpieczeniom społecznym lub nie były w ogóle ubezpieczone, natomiast w oddziałach KRUS osoby legitymujące się okresami rolniczego ubezpieczenia społecznego lub okresami pracy w gospodarstwie rolnym. Wniosek można też wysłać pocztą.

5. Czy emerytura w ramach Mama 4 plus będzie waloryzowana?


Tak, co roku, w marcu.

6. Całe swoje życie poświęciłam na wychowanie 5 dzieci. Pracowałam zawodowo tylko dwa lata. Czy mimo, że nie mam wypracowanego prawa do emerytury będzie przysługiwało mi świadczenie Mama 4 plus?


Tak, rodzicielskie świadczenie Mama 4+ jest skierowane do osób, które z różnych przyczyn, często niezależnych od siebie, nie podjęły pracy zawodowej lub przestały pracować, ze względu na wychowywanie dzieci w rodzinie wielodzietnej. Po osiągnięciu wieku 60 lat może Pani złożyć wniosek o świadczenie Mama4+ w najbliższym oddziale ZUS.

Sonda
Którzy emeryci powinni dostać trzynastą emeryturę?

7. Wychowałam 5 dzieci. Teraz. Mimo że skończyłam 65 lat, dorabiam sobie do bardzo niskiej emerytury na umowę o dzieło. Czy otrzymam świadczenie dopełniające emeryturę?

Jeśli Pani emerytura wraz z wynagrodzeniem z tytułu umowy o dzieło nie będzie przekraczać wysokości najniższej emerytury (od 1 marca 2019 r. 11000 zł) to przyznane zostanie Pani świadczenie Mama 4+ w wysokości dopełniającej kwotę emerytury do 1100 zł.

8. Mam sześcioro dzieci, ale sąd ograniczył mi władzę rodzicielską. Czy mimo to przysługuje mi świadczenie rodzicielskie Mama 4 plus?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie będzie przysługiwać osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub której sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka lub dzieci w pieczy zastępczej, oraz w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci.

Poradnik Emeryta 2019

i

Autor: SuperBiznes

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze