Bezpieczni w podróży

i

Autor: Shutterstock

Mamo, tato – nauczcie mnie finansów!

2021-05-28 0:00

Każdy z nas chciałby, by jego dziecko doskonale sobie radziło finansowo w dorosłym życiu. Umiało planować swój domowy budżet, oszczędzać, nie zadłużało się ponad miarę. Jeśli jednak chcemy naszą pociechę wyposażyć w tak potrzebne umiejętności, naukę zarządzania finansami wprowadźmy mu już dziś! Załóżmy dziecku konto, dajmy mu kartę płatniczą, BLIK i pozwólmy gospodarować kieszonkowym oraz własnymi finansami. Bankowość elektroniczna pozwala zachować kontrolę rodzicielską nad poczynaniami pociechy. Nie po to, by ją strofować, ale by edukować i wspierać.

Tylko 47 proc. rodziców dzieci w wieku 5–14 lat rozmawia z nimi o finansach, oszczędzaniu i planowaniu zakupów. Tak wynika z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research. Natomiast 63 proc. rodziców wskazuje, że zachęcają dzieci, aby odkładały oszczędności w skarbonce. Prawie 39 proc. badanych obiecuje dopłacać pociechom do ich oszczędności, by mogły kupić sobie wymarzoną rzecz, a 35 proc. twierdzi, że pokazuje dzieciom, jak rozsądnie robić codzienne zakupy, jak reagować na promocje i w jaki sposób oceniać jakość kupowanych produktów.

Jednak własne konto w banku jest zdecydowanie lepsze niż świnka-skarbonka. Można je założyć dziecku w każdej chwili, o nauce finansów warto jednak pomyśleć szczególnie w urodziny czy z okazji pierwszej komunii – to czas, gdy dziecko zbiera większe sumy pieniędzy. Doskonałą szkołą finansów będzie także samodzielny wyjazd naszej pociechy na wakacje, np. na kolonie czy obóz.

Jakie konto dla dziecka

Jeśli zastanawiamy się, jakie konto założyć najmłodszym, to odpowiedź jest prosta: internetowe i w wersji mobilnej. Dzisiejsze dzieci, zupełnie inaczej niż pokolenie ich rodziców czy dziadków, urodziły się niemal z komórką w ręku. Doskonale więc poradzą sobie z obsługą aplikacji bankowej. Wiele banków myśli o najmłodszych klientach i ma dla nich skrojone oferty. Zobaczmy, jak to wygląda na przykładzie PKO Banku Polskiego

Z myślą o rodzicach dzieci w wieku 0–13 lat bank oferuje PKO Konto Dziecka. Dla nastolatków w wieku od 13 do 18 lat przeznaczone jest PKO Konto Pierwsze. Dla starszych, od 18 do 26 lat – PKO Konto dla Młodych. Rachunki są za darmo. Młodzież nie płaci za przelewy, prowadzenie konta czy obsługę karty debetowej (pod warunkiem wykonania dwóch transakcji bezgotówkowych w ciągu miesiąca).

Rodzic, mając konto w PKO Banku Polskim, może otworzyć PKO Konto Dziecka nawet bez wychodzenia z domu w serwisie internetowym iPKO lub za pośrednictwem kuriera, a także w dowolnej placówce banku. Osoby, które nie mają rachunku w tym banku, mogą również bez wychodzenia z domu otworzyć dwa konta – najpierw dla siebie, a następnie dla dziecka. PKO Konto Dziecka jest pierwszym etapem edukacji finansowej, w którym dziecko zaczyna poznawać zasady prowadzenia rachunku bankowego, wpłat i wypłat, dostrzega pierwsze korzyści i widzi, jak rosną jego oszczędności. Konto umożliwia odkładanie na wymarzony rower czy rolki, koszulkę z ukochanym bohaterem czy po prostu upragnioną zabawkę. Do tego świadomość, że ma się własne pieniądze – i to w banku!

Rodzic zachowuje kontrolę

Dziecko samodzielnie zarządza swoimi finansami w serwisie internetowym PKO Junior i aplikacji mobilnej PKO Junior. Jednak dzięki temu, że jego konto jest połączone z kontem rodzica, poprzez serwis internetowy iPKO możemy dbać o bezpieczeństwo transakcji naszej pociechy.

To rodzic decyduje, które funkcje serwisu lub aplikacji PKO Junior będą dostępne dla dziecka. Rodzic również finalnie potwierdza, czy zainicjowany przez dziecko przelew lub doładowanie telefonu komórkowego zostaną zrealizowane. Rodzic zarządza także kartą PKO Junior. Taka karta, wydawana w formie klasycznej lub w formie naklejki zbliżeniowej, umożliwia dziecku płatności w sklepach i w internecie. Karta ma odrębny rachunek, który rodzic może w dowolnym momencie zasilić poprzez swój serwis iPKO.

Jako rodzice mamy podgląd karty, dzięki czemu wiemy, ile i na co wydaje nasze dziecko oraz – w razie potrzeby – możemy zmienić dzienne limity, a nawet unieważnić kartę. Wszystkie dziecięce decyzje można omówić, wyjaśnić lub naprawić – to prawdziwa lekcja bankowości. Możemy wykorzystać konto do nauki zarządzania budżetem. Serwis i aplikacja pozwalają na wyznaczanie dziecku zadań i przyznawanie nagród za ich wykonanie. Możemy ustalić młodemu człowiekowi miesięczne kieszonkowe o określonej wysokości, pieniężne nagrody za dobre stopnie czy drobne opłaty za solidne wypełnianie domowych obowiązków, np. wyrzucanie śmieci, sprzątanie pokoju, zmywanie, pielenie ogrodu itp.

Pamiętajmy!

Trzeba z dzieckiem otwarcie porozmawiać o powodach stosowania narzędzi kontroli rodzicielskiej. Inaczej może poczuć, że jest pozbawione prywatności.

Na wyjazd najlepsza karta

Kiedy zbliża się moment wyjazdu dziecka na kolonie czy obóz, zwłaszcza jeśli jest to pierwszy samodzielny wyjazd, rodzice wpadają w panikę. Ich obawy bywają często uzasadnione – dziecko, które nigdy samo nie rządziło swoimi finansami, może większość kieszonkowego wydać już podczas pierwszego postoju autokaru! Tego problemu nie będzie, jeśli pociecha ma konto w banku. Zarówno PKO Konto Dziecka, jak i PKO Konto Pierwsze pozwolą nam mieć wydatki młodego człowieka pod kontrolą. Zawsze też będziemy mogli zasilić jego konto dodatkową gotówką  eśli zajdzie taka potrzeba. Na wakacjach dziecku na pewno przyda się karta – w ten sposób unikniemy obawy o kradzież czy zgubienie pieniędzy. W przypadku dzieci do 13. roku życia można skorzystać z karty PKO Junior. Rodzic lub inne osoby mogą wygodnie wpłacać na konto kwotę, którą dziecko będzie dysponować. Karta umożliwia dokonywanie bezpłatnych wypłat gotówki w bankomatach i oddziałach PKO Banku Polskiego oraz płatności zbliżeniowych (kod PIN wymagany jest dla transakcji powyżej 30 zł). Rodzic określa limity wypłat i kwoty dozwolonych płatności z karty. Ma wgląd do salda i historii konta karty.

DOBRZY TYLKO W TEORI

Z międzynarodowego badania PISA, oceniającego umiejętności i wiedzę 15-latków z37 państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), wynika, że na tle innych krajów młodzi Polacy radzą sobie całkiem nieźle zwiedzą finansową, zajmując czwarte miejsce. Teoretycznie wygląda to dobrze, ale w późniejszej praktyce nieco gorzej. Okazuje się, że młodzi Polacy w wieku 18–24 lat na koniec poprzedniego roku mieli ponad 1mld zł zaległości! Coraz więcej młodych ludzi ma też kłopot z terminową spłatą zadłużenia.

PARTNEREM MATERIAŁU JEST PKO BANK POLSKI

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze