1500 zł od państwa DLA KAŻDEGO! Jak je dostać?

i

Autor: pixabay 1500 zł od państwa DLA KAŻDEGO! Jak je dostać?

Mamy polski HIT sprzedażowy w całej Unii Europejskiej! I nie jest to żywność

2021-02-10 7:44

Autobusy elektryczne stały się flagowym polskim towarem eksportowym - wynika z najnowszych danych. Co więcej, nasz kraj stał się liderem eksportu pojazdów transportu publicznego w całej Unii Europejskiej. Jednocześnie wyrastamy na lidera produkcji baterii do aut elektrycznych.

Polska wyrasta na lidera eksportu Unii Europejskiej w zakresie autobusów elektrycznych. Z danych, na które powołuje się Business Insider wynika, że Polska wyprzedziła Belgię pod względem eksportu autobusów elektrycznych. Kraj ten odpowiadał za 36 proc. eksportu elektrycznych środków komunikacji miejskiej. Nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy mieli swój 4 proc. udział w tym zakresie, natomiast Czesi 7 proc.

Skok eksportu autobusów elektrycznych przez Polskę jest ogromny. Zaledwie w 2017 r. odpowiadaliśmy za 10 proc. sprzedaży za granicę tych pojazdów, natomiast obecnie jest to, aż 46 proc. całego rynku. Eksperci prognozują także o tym, że na znaczeniu zyskają również autobusy wodorowe. Polska firma Solaris otrzymała 57 zamówień na produkcję autobusów wodorowych od dnia premiery pierwszego modelu.

Bajkowy autobus w Tarnowie

Polskie autobusy Solaris można spotkać nawet w Dubaju. Pisarz, podróżnik i dziennikarz w swojej książce "Dubaj. Prawdziwe oblicze" wspomina o "225 polskich solarisach dostarczonych w 2007 r. z Bolechowa pod Poznaniem". W Polsce wciąż największym producentem autobusów pozostaje firma Solaris. Autobusy tej podpoznańskiej firmy jeżdżą po ulicach Warszawy. W innych miastach spotkamy pojazdy od Volvo we Wrocławiu (Volvo 7900 Electric) i MAN Truck & Bus w Starachowicach (MAN Lion’s City E).

Tłusty Czwartek 2021. Zobacz, gdzie dostaniesz pączka za darmo!

Z kolei "Rzeczpospolita" informuje o kolejnym polskim hicie eksportowym, a mianowicie bateriach do aut elektrycznych. Z danych NBP wynika, że wartość eksportu baterii do e-aut nie tylko wzrosła w ostatnim czasie, ale także przekroczyła wartość 2 mld zł. Dziennik informuje, że większy popyt na baterie do aut elektrycznych związane są ze zwiększeniem produkcji takich pojazdów przez niemieckie koncerny. Zamówienia na baterie elektryczne zwiększyły również Francja i Włochy.

Najnowsze