W takcie wizyty w Polsce Rex Tillerson podkreślił, że USA także są przeciwne budowie gazociągu Nord Stream 2. Podkreślił także, jak duże znaczenie dla amerykańskiej polityki ma powstała z inicjatywy Polski i Chorwacji międzynarodowa Inicjatywa Trójmorza, w skład której wchodzą państwa położone między Morzem Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia oraz Węgry.
Zobacz: Morawiecki po spotkaniu z Perrym: Rozmawialiśmy o Nord Stream 2
- Chcę podkreślić, że wizyta pana Rexa Tillersona jest dla nas potwierdzeniem ścisłych więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Można też powiedzieć szerzej: potwierdzeniem zainteresowania USA regionem Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział po stpokkaniu premiera Morawieckiego z Tillersonem Jacek Czaputowicz, ministerstw spraw zagranicznych. (...) – Z dzisiejszych rozmów wynika, że mamy wspólne, zbieżne poglądy na temat potrzeby umacniania Sojuszu Północnoatlantyckiego poprzez implementację decyzji ze szczytu w Warszawie i ich konsolidację na szczycie w Brukseli, który odbędzie się w lipcu tego roku – podkreślił szef MSZ.
Polecamy: Morawiecki tworzy koalicję przeciwko Rosji i Niemcom. Mówi „NIE” Nord Stream 2
Polska strona liczy na to, że USA odegrają istotną rolę w modernizacji polskiej armii. - Mamy nadzieję, że toczące się rozmowy na temat systemu Patriot i innych systemów uzbrojenia - mówiliśmy o helikopterach Black Hawk produkowanych w Polsce - że one zostaną wkrótce sfinalizowane - zapowiedział Czaputowicz.
26 stycznia Rex Tillerson uczestniczył w ponad godzinnym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmawiali m.in. o modernizacji polskich Sił Zbrojnychoraz związanych z nią kontraktów, polsko-amerykańskiej współpracy wojksowej, obecności wojsk amerykańskich w Polsce, konflikcie na Ukrainie, sankcji wobec Rosji oraz następnym szczycie NATO - zdradził szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Pod koniec swojej wizyty w Polsce Rex Tillerson spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim. Ich rozmowa dotyczyła m.in. współpracy militarnej i gospodarczej, bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz zakupu broni z USA dla Polski.
Prezes #PiS J. #Kaczyński: Z Sekretarzem Stanu #USA R. #Tillerson rozmawialiśmy https://t.co/octQLZU3ah. o sprawach bezpieczeństwa, militarnych i gospodarczych. To była pożyteczna rozmowa. Podziękowałem Sekretarzowi Stanu za dobre nastawienie do Polski.
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) 27 stycznia 2018
Oprac. na podst. wiadomosci.onet.pl, wiadomosci.gazeta.pl, wiadomosci.dziennik.pl, tvn24.pl