Wyrzucamy tony jedzenia rocznie. Marnowanie żywności po polsku

2018-01-05 13:14

Czy supermarty przestaną wyrzucać tony żywności? Narazie kolosalne ilości jedzenia marnują się, ponieważ w Polsce brakuje skuczenych przepisów, które by temu zapobiegały.

Wyrzucamy 9 mln ton żywności rocznie. Projekt, który miał to zmienić, zalega w Senacie. Ustawa zapobiegająca wyrzucaniu żywności nałożyłaby na wielkoformatowe sklepy obowiązek oddawania jedzenia organizacjom charytatywnym. W przyszłym miesiącu projektem mają zająć się komisje senackie. Projekt ustawy przewiduje, że w pierwszym roku obowiązywania ustawy prawo ma objąć wyłącznie sklepy o powierzchni powyżej 400 mkw, a później – również te o powierzchni przekraczającej 150 mkw.

W Czechach placówki handlowe o powierzchni przekraczającej 400 mkw. już teraz muszą zatroszczyć się o niepotrzebną żywność, a podobne regulacje obowiązują również we Francji czy Włoszech.

Zobacz: Historia barów mlecznych w Polsce [GALERIA]

Przygotowana za rządów PO ustawa przewiduje, że sprzedawcy musieliby zawrzeć odpowiednie umowy z przedstawicielami trzeciego sektora. Za brak takiej umowy groziłoby 5 tys. zł grzywny. Dodatkowo za 1 kg zmarnowanej żywności nakładana byłaby kara w wysokości 10 groszy. Projekt wpłynął do Senatu jeszcze w lipcu 2016 r., ale według „Rzeczpospolitej" szanse na jego uchwalenie są nikłe. Ministerstwo ma szereg zastrzeżeń do proponowanych przepisów. Po pierwsze, tylko 5 proc. zmarnowanej żywności pochodzi ze sklepów, dużo większe ilości generuje rynek przetwórczy. Po drugie nadal nie wiadomo, gdzie miałyby trafiać przeterminowane produkty. Po trzecie, kary grożące sektorowi handlowemu w opinii resortu są zbyt niskie. Po czwarte wreszcie, nie wiadomo, czy organizacje NGO są przygotowane na przyjęcie niepotrzebnej żywności.

Polecamy: Polacy wyrzucają jedzenie. Najczęściej wędliny, pieczywo i warzywa

Oprac. na podst. rp.pl, businessinsider.com.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze