przedsiębiorca

i

Autor: Shutterstock Polska wśród najgorszych krajów dla biznesu

Państwowa Inspekcja Pracy

Masowe kontrole PIP! Przedsiębiorcy płacą nawet 150 tys. zł kary

2022-10-20 14:05

Tylko od lipca inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy sprawdzili ponad 700 firm w woj. kujawsko-pomorskim. Najwięcej kontroli było na budowach, ale nie uniknęli ich także właściciele kancelarii prawnych. Od początku 2022 roku inspektorzy stwierdzili ponad tysiąc różnych wykroczeń - nałożyli za to mandaty na ponad pół miliona złotych.

Firmy pod lupą. Państwowa Inspekcja Pracy nałożyła wysokie mandaty

Państwowa Inspekcja Pracy sprawdziła ponad 700 firm w województwie kujawsko-pomorskim. W ciągu paru miesięcy wystawiła wiele mandatów, w szczególności właścicielom firm budowlanych. Szkolenia pracowników w tej branży są obowiązkowe i dotyczą m.in. obsługi sprzętu. Ponadto pracodawca musi także zapewnić każdemu bezpieczeństwo w pracy, a jak się okazuje, nie zawsze tak jest. Pracodawcy nie zdają sobie sprawy, jakie konsekwencje może za sobą nieść nieodpowiednie przygotowanie swoich pracowników do pracy. Nierzadko słyszy się o wypadkach śmiertelnych na miejscu budowy, a od lipca w województwie kujawsko-pomorskim doszło do 43 takich zdarzeń. Jednym z nich było, jak poinformował Dariusz Lewandowski z PIP, stracenie równowagi i upadek na posadzkę przez jednego z pracowników firmy budowlanej. Najczęściej niezbędne do pracy zabezpieczenia lekceważą właściciele niewielkich firm zatrudniających do 20 osób. Głównym powodem jest zwyczajnie chęć oszczędzania.

Opóźnienia w wypłatach, brak szkoleń i badań

W Bydgoszczy w trzecim kwartale br. zostało przeprowadzonych 700 kontroli, a pracodawcy otrzymali łącznie ponad 150 tys. zł kary. Mandaty dotyczyły różnych branż, nie tylko budowlanej, bowiem dokonano kontroli także kancelarii prawnych. Okazało się, że wielu pracowników nie otrzymuje na czas wynagrodzeń, nie posiadają odpowiednich uprawnień oraz nie mają wykonanych badań. 

Sonda
Czy masz własną firmę?
Pieniądze to nie wszystko. Tomasz Gontarz
Najnowsze