Obiekty pod specjalnym nadzorem
Pomimo planowanego odmrożenia kolejnych branż, służby sanitarne i policja wciąż kontrolują, czy firmy stosują się do obowiązujących obostrzeń i pozostają zamknięte. Szczególnym nadzorem sanepidu zostały objęte obiekty handlowo-usługowe, hotele, siłownie i kluby fitness, a także kluby i dyskoteki oraz bary i restauracje.
- Ogromna większość przedsiębiorców stosuje się do wprowadzonych ograniczeń. Odsetek otwieranych wbrew prawu obiektów w stosunku do ogólnej ich liczby ma marginalny charakter - podkreślił Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Od początku pandemii policja skontrolowała przestrzeganie obostrzeń w ponad 1,8 mln sklepów, 137 tys. restauracji, 52 tys. hoteli i ponad 1,4 mln innych miejsc. Łącznie nałożono ponad 481,5 tys. mandatów, a w 68 tys. przypadków skierowano wnioski do sądu o ukaranie. Pouczeniem zakończyło się 295 tys. interwencji.
ZOBACZ: Poprawiny na 200 osób... na zewnątrz. Jak Polacy łamią covidowe zakazy
Hotele otwarte na majówkę?
Jak czytamy w Dzeinniku Gazecie Prawnej, Polska Izba Hotelarzy rozpoczęła akcję, w której zachęca przedsiębiorców do otworzenia się na weekend majowy zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Będzie zachęcać hotele pobytowe przede wszystkim z miejscowości wypoczynkowych do tego, by prowadziły działalność medyczną, której funkcjonowanie jest dozwolone. Hotelarze liczą się z tym, że w związku z akcją kontrole mogą się nasilić, choć na razie były one sporadyczne.
- Z naszych informacji wynika, że służby działają przede wszystkim pod wpływem donosów konkurencji, sąsiadów, a co najbardziej absurdalne, samych gości. Wydaje się jednak, że te kontrole, które czekają nas na początku maja, w dużej mierze okażą się fikcją. Nikt nie kontroluje np. prywatnych kwater czy apartamentowców - powiedział gazecie Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy (PIH).
Majówka jednak nie będzie wolna od kontroli. W długi weekend inspektorzy sanepidu, policjanci, żołnierze i straż graniczna mają sprawdzać przestrzeganie pandemicznych obostrzeń. Kontrole mają się skupiać na czterech aspektach: bezpieczeństwie granic, pilnowaniu hoteli i restauracji oraz przestrzegania limitów wstępu do transportu publicznego.