Masowe kontrole policji. Sprawdzają aż 1000 miejsc na dobę

2021-04-23 14:06
Policjanci we Wrocławiu sprawdzają pasażerów komunikacji
Autor: Materiały prasowe Dolnośląskiej Policji Policjanci we Wrocławiu sprawdzają pasażerów komunikacji

Kontroli poddane są restauracje, hotele, sklepy. Nałożono ponad 481,5 tys. mandatów, a w 68 tys. przypadków skierowano wnioski do sądu o ukaranie. Pouczeniem zakończyło się 295 tys. Interwencji. Tylko w poniedziałek policja sprawdziła przestrzeganie panujących obostrzeń w 8,8 tys. placówek handlowych, 141 miejsc organizacji wesel i 9,2 tys. innych punktów. W przypadku tych ostatnich mowa m.in. o punktach gastronomicznych, salonach fryzjerskich, dworcach i przystankach, stacjach paliw, a także obiektach rekreacyjnych i sportowych.

Obiekty pod specjalnym nadzorem

Pomimo planowanego odmrożenia kolejnych branż, służby sanitarne i policja wciąż kontrolują, czy firmy stosują się do obowiązujących obostrzeń i pozostają zamknięte. Szczególnym nadzorem sanepidu zostały objęte obiekty handlowo-usługowe, hotele, siłownie i kluby fitness, a także kluby i dyskoteki oraz bary i restauracje.

- Ogromna większość przedsiębiorców stosuje się do wprowadzonych ograniczeń. Odsetek otwieranych wbrew prawu obiektów w stosunku do ogólnej ich liczby ma marginalny charakter - podkreślił Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Od początku pandemii policja skontrolowała przestrzeganie obostrzeń w ponad 1,8 mln sklepów, 137 tys. restauracji, 52 tys. hoteli i ponad 1,4 mln innych miejsc. Łącznie nałożono ponad 481,5 tys. mandatów, a w 68 tys. przypadków skierowano wnioski do sądu o ukaranie. Pouczeniem zakończyło się 295 tys. interwencji.

ZOBACZ: Poprawiny na 200 osób... na zewnątrz. Jak Polacy łamią covidowe zakazy

dr Paweł Grzesiowski: Restauracje i siłownie nie muszą być zamknięte [Super Raport]

Hotele otwarte na majówkę?

Jak czytamy w Dzeinniku Gazecie Prawnej, Polska Izba Hotelarzy rozpoczęła akcję, w której zachęca przedsiębiorców do otworzenia się na weekend majowy zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Będzie zachęcać hotele pobytowe przede wszystkim z miejscowości wypoczynkowych do tego, by prowadziły działalność medyczną, której funkcjonowanie jest dozwolone. Hotelarze liczą się z tym, że w związku z akcją kontrole mogą się nasilić, choć na razie były one sporadyczne.

- Z naszych informacji wynika, że służby działają przede wszystkim pod wpływem donosów konkurencji, sąsiadów, a co najbardziej absurdalne, samych gości. Wydaje się jednak, że te kontrole, które czekają nas na początku maja, w dużej mierze okażą się fikcją. Nikt nie kontroluje np. prywatnych kwater czy apartamentowców - powiedział gazecie Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy (PIH).

Majówka jednak nie będzie wolna od kontroli. W długi weekend inspektorzy sanepidu, policjanci, żołnierze i straż graniczna mają sprawdzać przestrzeganie pandemicznych obostrzeń. Kontrole mają się skupiać na czterech aspektach: bezpieczeństwie granic, pilnowaniu hoteli i restauracji oraz przestrzegania limitów wstępu do transportu publicznego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Policja, wojsko, straż graniczna i sanepid w majówkę wyjdą na ulice?! Rząd chce zmasowanych kontroli

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze