Policjanci we Wrocławiu sprawdzają pasażerów komunikacji

i

Autor: Materiały prasowe Dolnośląskiej Policji Policjanci we Wrocławiu sprawdzają pasażerów komunikacji

Masowe kontrole policji. Sprawdzają aż 1000 miejsc na dobę

2021-04-23 14:06

Kontroli poddane są restauracje, hotele, sklepy. Nałożono ponad 481,5 tys. mandatów, a w 68 tys. przypadków skierowano wnioski do sądu o ukaranie. Pouczeniem zakończyło się 295 tys. Interwencji. Tylko w poniedziałek policja sprawdziła przestrzeganie panujących obostrzeń w 8,8 tys. placówek handlowych, 141 miejsc organizacji wesel i 9,2 tys. innych punktów. W przypadku tych ostatnich mowa m.in. o punktach gastronomicznych, salonach fryzjerskich, dworcach i przystankach, stacjach paliw, a także obiektach rekreacyjnych i sportowych.

Obiekty pod specjalnym nadzorem

Pomimo planowanego odmrożenia kolejnych branż, służby sanitarne i policja wciąż kontrolują, czy firmy stosują się do obowiązujących obostrzeń i pozostają zamknięte. Szczególnym nadzorem sanepidu zostały objęte obiekty handlowo-usługowe, hotele, siłownie i kluby fitness, a także kluby i dyskoteki oraz bary i restauracje.

- Ogromna większość przedsiębiorców stosuje się do wprowadzonych ograniczeń. Odsetek otwieranych wbrew prawu obiektów w stosunku do ogólnej ich liczby ma marginalny charakter - podkreślił Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Od początku pandemii policja skontrolowała przestrzeganie obostrzeń w ponad 1,8 mln sklepów, 137 tys. restauracji, 52 tys. hoteli i ponad 1,4 mln innych miejsc. Łącznie nałożono ponad 481,5 tys. mandatów, a w 68 tys. przypadków skierowano wnioski do sądu o ukaranie. Pouczeniem zakończyło się 295 tys. interwencji.

ZOBACZ: Poprawiny na 200 osób... na zewnątrz. Jak Polacy łamią covidowe zakazy

dr Paweł Grzesiowski: Restauracje i siłownie nie muszą być zamknięte [Super Raport]

Hotele otwarte na majówkę?

Jak czytamy w Dzeinniku Gazecie Prawnej, Polska Izba Hotelarzy rozpoczęła akcję, w której zachęca przedsiębiorców do otworzenia się na weekend majowy zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Będzie zachęcać hotele pobytowe przede wszystkim z miejscowości wypoczynkowych do tego, by prowadziły działalność medyczną, której funkcjonowanie jest dozwolone. Hotelarze liczą się z tym, że w związku z akcją kontrole mogą się nasilić, choć na razie były one sporadyczne.

- Z naszych informacji wynika, że służby działają przede wszystkim pod wpływem donosów konkurencji, sąsiadów, a co najbardziej absurdalne, samych gości. Wydaje się jednak, że te kontrole, które czekają nas na początku maja, w dużej mierze okażą się fikcją. Nikt nie kontroluje np. prywatnych kwater czy apartamentowców - powiedział gazecie Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy (PIH).

Majówka jednak nie będzie wolna od kontroli. W długi weekend inspektorzy sanepidu, policjanci, żołnierze i straż graniczna mają sprawdzać przestrzeganie pandemicznych obostrzeń. Kontrole mają się skupiać na czterech aspektach: bezpieczeństwie granic, pilnowaniu hoteli i restauracji oraz przestrzegania limitów wstępu do transportu publicznego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Policja, wojsko, straż graniczna i sanepid w majówkę wyjdą na ulice?! Rząd chce zmasowanych kontroli

Sonda
Czy w tych okolicznościach 3-majówka powinna zostać odwołana?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze