Masz bon turystyczny? Sprawdź, czy w ogóle nim zapłacisz. Hotele odmawiają przyjmowania bonu!

2020-08-12 14:37 Karolina Januszek
Bon turystyczny - znamy miejsca, w których możesz nim płacić!
Autor: Getty images

Od 1 sierpnia rodziny mogą realizować bon turystyczny. W założeniu jest to ratunek dla rodzimej branży turystycznej i dodatkowe wsparcie wakacyjnych budżetów Polaków. W praktyce oznacza to, że rodzina dysponuje kodem na 500 zł, który będzie można zrealizować określonych miejscach, teoretycznie związanych w turystyką. Okazuje się jednak, że niektóre firmy nie przyjmują tego rodzaju płatności w tej formie, mimo tego, że są zarejestrowani w programie.

Do Polskiej Organizacji Turystycznej dochodzą informację, że nie wszyscy przedsiębiorcy przyjmują płatności w formie bonu turystycznego, mimo że zapisali się do programu. Wydawałoby się, że taka sytuacja jest nie do przyjęcia, ale jak się okazuje przepisy w tej kwestii są niejednoznaczne. Ukarani mogą zostać jedynie usługodawcy, którzy przyjmą bon niezgodnie z prawem. Za takie działanie grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech. Dodatkowo Polska Organizacja Turystyczna zwraca uwagę, że samo zapisanie się do programu nie nakłada obowiązku honorowania bonu turystycznego. Z zapisów ustawy w art. 8 ust. 1 wynika, że możliwe jest przyjęcie płatności bonem, ale nie jest to konieczne, decyzja należy do przedsiębiorcy.

Zobacz również: Jak Polacy wykorzystują bon turystyczny [RAPORT]

Polski Bon Turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin i polskiej branży turystycznej, będąca dopłatą do wypoczynku. Bon ma wartość 500 zł i przypada na każde dziecko do 18 r. życia. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności wartość bonu wynosi 1000 zł. Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r. Jest dostępny na platformie PUE ZUS, do której można się zalogować m.in. za pośrednictwem banków.

Sprawdź także: Czy pożyczka hipoteczna może zastąpić kredyt?

Warsztaty malowania kawą

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze