Rząd zapowiedział zamknięcie wszystkich placówek edukacyjnych, decyzja będzie obowiązywała od poniedziałku 16 marca, w najbliższych dniach szkoły będą jeszcze otwarte ale nie będzie prowadzonych lekcji. Podobnie sytuacja ma wyglądać w przypadki instytucji kultury. Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział zawieszenie funkcjonowania teatru, oper, filharmonii, a także kin i sieci kinowych.
Specustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 7 marca br. określa szczególne zasady postępowania w przypadku epidemii.
Szkoła zamknięta przez koronawirusa? Jak dostać zasiłek opiekuńczy?
- I tak w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego specustawa przyznaje 14 dni na opiekę nad dzieckiem uczęszczającym do tych placówek w wieku do 8 lat – dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wymiarze 14 dni - zapowiedziało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, pracy i Polityki Społecznej prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje jeżeli:
- zamknięcie placówki było nieprzewidziane – dowiedziałeś się o tym w terminie nie dłuższym niż 7 dni przed zamknięciem placówki,
- nie ma innego członka rodziny, który może zapewnić opiekę dziecku,
- nie został wykorzystany limit 60 zasiłku opiekuńczego, przysługujący w roku kalendarzowym.
Co ważne, z zasiłku mogą skorzystać jedynie osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowym. Maksymalny okres jego pobierania w roku kalendarzowym wynosi 60 dni łącznie nad wszystkimi dziećmi i innymi członkami rodziny wymagającymi opieki i niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego.