Premia technologiczna – inaczej kredyt na innowacje technologiczne – jest skierowana do firm z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających nie więcej niż 250 osób. Przedsiębiorca może wystąpić do BGK z wnioskiem o dofinansowanie tylko wtedy, jeśli może się wykazać zdolnością kredytową. Zdolność tę ocenia bank kredytujący – jeden z 20 banków komercyjnych współpracujących z BGK. Na etapie składania wniosku o premię technologiczną zdolność powinna być potwierdzona warunkową (wstępną) umową kredytu technologicznego lub promesą kredytu technologicznego.
ZOBACZ TEŻ: Pomoc finansowa dla małych i średnich przedsiębiorstw
Firma, które chce się ubiegać o premię technologiczną z Banku Gospodarstwa Krajowego, musi mieć przede wszystkim pomysł na innowacyjny biznes, dzięki któremu w wyniku wdrożenia nowej technologii – powstanie całkiem nowy bądź znacząco ulepszony produkt lub usługa.
– Wspieranie polskich firm z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw to jedno z głównych zadań Banku Gospodarstwa Krajowego – mówi Tomasz Burczyński, dyrektor Biura Kredytu Technologicznego w BGK. – Z kredytu na innowacje technologiczne korzystają firmy ze wszystkich branż. Najczęściej wnioski o dofinansowanie składają przedsiębiorcy z przemysłu spożywczego, meblarskiego, poligraficznego, motoryzacyjnego czy budowlanego, ale reprezentowany jest również przemysł lotniczy, a nawet kosmiczny.