Jak poinformował "Forbes" 8 procentowy podatek dotyczy tylko dań spożywanych w lokalu, te serwowane na wynos mogą być objęte 5 procentową stawką. McDonald's będzie musiał zapłacić zaległy podatek. Sieć barów musi zwrócić skarbówce rożnicę pomiędzy pięcio- a ośmioprocentową stawką z okresu pięciu lat. Od 2016 roku w Polsce obowiązuje 8 procentowy podatek w przypadku dań serwowanych i spożywanych w barach szybkiej obsługi.
Czytaj również: Emeryt wygrał ze skarbówką spór o blisko 80 tys. zł
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczył jednego z lokali w Gdańsku, jest jednak prawomocny dla całej branży. Podobnych spraw w naszym kraju toczy sie wiele. Dla konsumentów może to oznaczać wzrost cen, McDonald's, a także inne firmy, będą musiały zwrócić skarbówce duże pieniądze. Może się okazać, że nie mają one rezerw finansowych na tę okoliczność.
Prawo podatkowe w kwestii stosowania poszczególnych stawek VAT bywa niejasne. 5 procentowy podatek obowiązuje w przypadku dostawy gotowych posiłków i dań, a 8 procentowy dotyczy usług związanych z wyżywieniem. Rozgraniczenie między tymi dwoma kategoriami w praktyce bywa trudne. Zdarzało się, że urzędy skarbowe w indywidualnych ocenach skłaniały się ku 5 procentowej stawce. Takie stanowisko do 2016 roku przyjmowało także Ministerstwo FInansów.
Sprawdź też: Poczta Polska na jedwabnym szlaku. Początek współpracy z Chinami
Od 2016 roku resort finansów podjął decyzję, że fast foody nie sprzedają gotowych towarów, ale świadczą usługi gastronimiczne. Rzeczniczka McDonald's przyznała, że franczyzobiorcy sieci stosują podwyższoną 8 procentową. stawkę VAT od momentu wydania interpretacji ogólnej w 2016 roku. Wyrok NSA niczego w tym zakresie nie zmienia.
Źródło: money.pl/businessinsider.com.pl