Idea tzw. carsharingu, czyli współdzielenia aut, przywędrowała do nas z krajów rozwiniętych. Ich mieszkańcy często korzystają z wypożyczalni samochodów miejskich, ponieważ jest to tańsze od utrzymania własnego sprzętu lub pozwala uniknąć zakupu dodatkowego auta dla członka rodziny. Współdzielenie samochodu oznacza brak opłat za ubezpieczenie i przegląd oraz pozwala znacznie ograniczyć koszty transportu firmowym samochodem. Auto z wypożyczalni miejskiej to idealne rozwiązanie dla osób, które poruszają się na niewielkich dystansach, chcą uniknąć opłat parkingowych lub korzystają z pojazdu okazyjnie. Ponadto carsharing umożliwia redukcję spalin i właśnie to zachęca władze poszczególnych metropolii do inwestowania w ekologiczne samochody.
System, który zostanie wprowadzony w 2017 r. w stolicy, ma obejmować 300 – 500 niskoemisyjnych aut. Samochód będzie można wynająć na jednej z samoobsługowych stacji, które będą działały na podobnej zasadzie, co punkty wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo. Punkty wypożyczeń i zwrotów zostaną zlokalizowane w najważniejszych dzielnicach Warszawy, do których zaliczają się: Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Śródmieście, Wola i Żoliborz. Stawka za wypożyczenie nie jest jeszcze znana. Zostanie ona ustalona między władzami miasta a zwycięzcą przetargu.
Przeczytaj również: Ten autobus jest prawdziwy! Mieści się pod nim kilka samochodów [GALERIA]
Aby korzystać z miejskich samochodów, trzeba będzie założyć konto w systemie elektronicznym. Proces rejestracji nie jest skomplikowany, a podobne systemy wypożyczalni elektrycznych samochodów działają już w kilkudziesięciu europejskich miastach. W Berlinie, gdzie wypożyczalnia działa z powodzeniem nie od dziś, na 1000 mieszkańców przypada 300 samochodów. Tymczasem 1000 warszawiaków posiada średnio aż 600 aut.
Jak zapewnia Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, z miejskich samochodów będzie można korzystać już w 2017 roku. Wtedy też ma zostać podpisana umowa z koncesjonariuszem. Został już ogłoszony przetarg na obsługę systemu publicznych samochodów w stolicy. Na przyjmowanie ofert przewidziano 45 dni.
Źródła: um.warszawa.pl, wiadomosci.onet.pl, materiały prasowe