Grunty, na których teoretycznie można by rozpocząć budowę mieszkań pod wynajem, znalazły się na obrzeżach miasta, ale żaden z nich nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ponadto działki są położone w dzielnicach z niską zabudową – na Prądniku Białym i Kurdwanowie. Na 32,7 tys. ha, które zajmuje Kraków i 4,5 tys. ha powierzchni mieszkaniowej, 0,4 ha to bardzo niewielka powierzchnia. Tą impasową sytuacją zainteresowała się Wyborcza.
Jak informuje krakowskie wydanie, już w styczniu Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wystosowało do samorządowców pismo z prośbą o wskazanie terenów pod ewentualną zabudowę. Po niespełna miesiącu krakowski magistrat poinformował MIiB, że w obrębie miasta znajdują się cztery działki, które można brać pod uwagę. Urzędnicy podkreślili jednak, że ani jeden z wymienionych gruntów nie spełnia wymogów stawianych przez Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Działka powinna odpowiadać kryteriom związanym z lokalizacją, powierzchnią czy wyposażeniem w odpowiednią infrastrukturę, np. posiadać dostęp do mediów i dróg dojazdowych.
Przeczytaj również: Mieszkanie Plus. Szydło: Mieszkanie będzie mógł uzyskać każdy!
W ocenie urzędników tylko jedna z należących do Skarbu Państwa działek, na Kurdwanowie, nadaje się pod budowę bloków. Pozostałe obszary są zdominowane przez zabudowę jednorodzinną. Wyborcza poprosiła o opinię Piotra Krochmala z Instytutu Analiz Monitora Rynku Nieruchomości. Według jego wyliczeń, na udostępnionych gruntach powstałoby 30 mieszkań, co stanowi kroplę w oceanie. Przy maksymalnym wykorzystaniu powierzchni można by uzyskać ok. 1,5 tys. mieszkań – mniej więcej tyle nieruchomości deweloperzy dostarczają na rynek w ciągu trzech miesięcy. Należy postawić pytanie, gdzie rząd będzie budować przez następne kilkanaście lat realizacji programu „Mieszkanie Plus".
Podczas kiedy skromne zaplecze, jakim dysponuje Skarb Państwa w Krakowie, pochodzi od Polskich Kolei Państwowych i Telewizji Polskiej, to odmiennie przedstawia się sytuacja na rynku pierwotnym. Ekspert podkreśla, że stolica Małopolski została zdominowana przez deweloperów. W Krakowie działa ok. 130 takich podmiotów.
Źródło: krakow.wyborcza.pl