Mieszkanie Plus: Studenci pomogą zaprojektować lokale

2017-06-29 22:49

– Aktywne włączenie się uczelni wyższych w realizację programu Mieszkanie Plus to ważny impuls do rozwoju innowacyjnych rozwiązań na rynku mieszkaniowym – uważa Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. 29 czerwca br. na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej ogłoszone zostały założenia konkursu dla studentów „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego".

Mieszkanie Plus wspomogą studenci
Uczestnicy spotkania podkreślali, że poprzez kształtowanie zapotrzebowania na innowacyjne produkty i zapewnianie precyzyjnie zaprojektowanych impulsów prorozwojowych program Mieszkanie Plus może nie tylko osiągnąć swój podstawowy cel – czyli budowę dostępnych cenowo mieszkań dla polskich rodzin – ale też przełamywać bariery technologiczne w całej gospodarce.

Zobacz również: „Mieszkanie Plus" po taniości? Mieszkania będą bez garaży podziemnych

– Inicjatywa Politechniki Warszawskiej i BGK Nieruchomości S.A., realizowana w ramach programu Mieszkanie Plus, to doskonały przykład synergii pomiędzy światem nauki i biznesu – podkreślił Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Stanowi część szerokiego wsparcia dla rodzimego ekosystemu innowacji, start-upów i przedsiębiorczości. Chcemy przenieść polski rynek mieszkaniowy z epoki mieszkań budowanych z użyciem drogich technologii i w efekcie dostępnych tylko dla najbogatszych – do epoki nowoczesnych technologii, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania dostępne także dla słabiej uposażonych rodzin.

Prace w konkursie będą rozwinięciem jednego z wątków przewodnich. Dotyczą one m.in. tworzenia modelowej urbanistyki; poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w sferze funkcjonalnej, użytkowej i przestrzennej; rozwoju trwałych i dostępnych cenowo technologii; oraz wykorzystania nowych pomysłów wynikających z cyfryzacji i zmiany wrażliwości użytkowników mieszkań.

– Inicjatywa budownictwa dostępnego wpisuje się w politykę społeczną państwa, której głównym zadaniem jest przecież pomoc skierowana do polskich rodzin – zaakcentował prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej. – Ogłoszony konkurs stanowi również część misji odpowiedzialności społecznej realizowanej przez naszą uczelnię.

Do udziału w nim zaproszeni są studenci pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia, pracujący samodzielnie lub w zespołach. Ze względu na charakter zadania, konkurs skierowany jest głównie do osób studiujących na wydziałach architektury, lecz jest otwarty na uczestników innych kierunków.

Sprawdź koniecznie: Z 500 Plus będzie łatwiej o Mieszkanie Plus?

– Do debaty publicznej, jaka toczy się wokół programu Mieszkanie Plus, pragniemy włączyć głos studentów zainteresowanych architekturą i urbanistyką – stwierdził prof. Jan Słyk, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. – W ramach konkursu pytamy nie o zmagania z realiami procesu budowlanego lecz o czystą, idealistyczną wizję jutra. Chcemy, aby plon konkursu stanowił intelektualny impuls dla dalszych działań badawczych i realizacyjnych.

Konkurs dla studentów to kolejna inicjatywa po ogłoszonym w marcu br. otwartym konkursie architektonicznym na dom modelowy w programie Mieszkanie Plus. W ramach konkursu na dom modelowy zgłoszonych zostało 75 prac. Wyniki pierwszego etapu ogłoszone zostaną 30 czerwca, a ogłoszenie zwycięzców nastąpi 12 września.

– Mieszkania projektowane w nowych technologiach to wielkie wyzwanie dla projektujących – powiedział Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A. – Dlatego w ramach programu Mieszkanie Plus zainicjowaliśmy szeroko zakrojoną debatę nt. wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym. Konkurs dla studentów jest elementem naszej strategii pozyskiwania z rynku nowatorskich pomysłów dla naszych projektów.

 

 

Źródło: BGKN

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze