blokowisko

i

Autor: autokaremcom/pixabay.com

Grant OZE

Mieszkasz w bloku? Rozdają spore pieniądze i można jeszcze na tym ekstra zarobić

2023-09-14 5:33

Kwestia montażu paneli fotowoltaicznych w blokach nabrała zupełnie nowego wymiaru. To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe, dziś staje się rzeczywistością. Według informacji opublikowanych na portalu Interia.pl, mieszkańcy bloków mają teraz szansę nie tylko zainwestować w energię słoneczną, ale także czerpać z tego dochody.

Na portalu Interia.pl możemy przeczytać, że idea instalacji fotowoltaicznych w blokach zyskuje ogromną popularność w Polsce. Program Grant OZE, o którym informuje Interia.pl, umożliwia spółdzielniom mieszkaniowym oraz wspólnotom skorzystanie z dotacji na montaż paneli słonecznych na blokach. Dane z ostatnich sześciu miesięcy od uruchomienia programu imponują – zgłoszono aż 2400 wniosków o dofinansowanie, z czego połowa została już zatwierdzona. Ministerstwo Rozwoju i Technologii podaje, że do tej pory w ramach tego programu przyznano już łącznie 67 milionów złotych na wsparcie tego rodzaju inwestycji.

Co więcej, maksymalny zwrot kosztów montażu paneli słonecznych w bloku, który można otrzymać od ministerstwa, wynosi 50% wartości inwestycji. Co istotne, nie określono górnego limitu dla wartości całkowitej inwestycji. Dzięki temu zarówno niewielkie bloki mieszkalne, jak i większe wielopiętrowe kompleksy mogą starać się o dofinansowanie na instalację paneli fotowoltaicznych.

Jednym z kluczowych atutów tego programu dla mieszkańców bloków jest również zmiana przepisów dotyczących wykorzystania energii elektrycznej. Dotychczasowa możliwość jedynie oddawania nadwyżki energii do sieci została rozszerzona – teraz istnieje możliwość sprzedaży wyprodukowanej energii, co otwiera nowe perspektywy dla zwrotu inwestycji.

Niepewność ekonomiczna może jednak stanowić przeszkodę dla niektórych osób. Na szczęście, według informacji udostępnionych na portalu biznesinfo.pl, inwestycja w panele fotowoltaiczne w blokach może okazać się opłacalna już w krótkim czasie. Przykład mieszkania przy ulicy Kondratowicza w Warszawie jest tego doskonałym dowodem. Wartość inwestycji wynoszącej 110 tysięcy złotych, przy rocznej produkcji energii o wartości 30 tysięcy złotych, może zwrócić się już po niespełna 4 latach.

Nie ma wątpliwości, że program Grant OZE otwiera nowe perspektywy dla mieszkańców bloków w Polsce. Możliwość otrzymania dofinansowania na instalację paneli fotowoltaicznych oraz perspektywa zarabiania na produkcji energii słonecznej sprawiają, że ten koncepcja staje się coraz bardziej atrakcyjna i realna dla coraz większej liczby osób. Szansa na zrównoważony rozwój i oszczędności na rachunkach staje się faktem, a nie tylko abstrakcyjnym pomysłem

Każdy to robił w PRL-u, a teraz to nie do pomyślenia. Quiz.

Pytanie 1 z 10
Kolejka po meble z listą kolejkowiczów potrafiła liczyć nawet:
Pieniądze to nie wszystko - Alicja Defratyka
Najnowsze