Powódź w Polsce. Tusk: Pieniędzy dla powodzian nie zabraknie
Jak zapewnił Tusk, "zdecydowaliśmy o prostszej procedurze, żeby przyspieszyć wypłaty dla powodzian, możemy od je dzisiaj realizować na mocy rozporządzenia".
"Wyciągniemy z UE co się da. Jak sądzę mamy dobre narzędzia perswazji - stwierdził premier i zapowiedział, że "z grupą państw będzie nam łatwiej dochodzić ewentualnych funduszy EU i pomoc związaną z klęskami żywiołowymi".
Jak zapewnił szef rządu, "niezależnie od kwot, które podałem przygotowujemy, cały katalog narzędzi pomocowych dla powodzian" - stwierdził. Szef rządu zapowiedział, że będzie rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z krajów, które również zostały dotknięte kataklizmem.
Tusk podziękował także za zadeklarowanie gotowości pomocy z zagranicy. Szef rządu wspomniał o deklaracji Ukrainy, za którą podziękował ze względu na trwającą wojnę. Pomoc zaoferowała również Wielka Brytania.
W ocenie, Tuska, "sytuacja jest cały czas bardzo dramatyczna. - Mamy w dyspozycji w rozporządzeniu o stanie klęski żywiołowej takie narzędzie jak nakaz ewakuacji. Tak jak wspomniałem wczoraj rano w Kłodzku będziemy tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia ludzkiego używać tego narzędzia" - zaznaczył.
- Zwracam się do wszystkich. To niemożliwe, że każda poszkodowana osoba będzie miała opiekę 24/7. Nikt nie zostanie jednak sam, ze zniszczonym mieszkaniem, zalanym błotem - przyznał.
Premier Donald Tusk ogłosił w poniedziałek (16.09) wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w regionach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie zostało wydane po decyzji Rady Ministrów w związku z ekstremalnie trudną sytuacją w zachodnio-południowej Polsce.
Tusk w poniedziałek po porannym posiedzeniu Rady Ministrów rządu udaje się do Wrocławia, by wziąć udział w zorganizowanym tam w związku z zagrożeniem powodziowym sztabie kryzysowym.
"We Wrocławiu będziemy podawać szczegółowe dane, ponieważ w ostatniej chwili trzeba było jeden z powiatów, powiat lwówecki, dołożyć do listy powiatów objętych stanem klęski żywiołowej. Będziemy w trybie obiegowym - bo to wymaga decyzji całego rządu - natychmiast reagować, kiedy jakaś kolejna gmina lub powiat będą wymagały takiego specjalnego rozstrzygnięcia" - powiedział premier.
Jak dodał, na sztabie we Wrocławiu zostanie także wyjaśnione, jakie konsekwencje będzie miało wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.
Polecany artykuł: