Być może Komisja Europejska uruchomi pieniądze dla Polski

i

Autor: Pixabay.com Być może Komisja Europejska uruchomi pieniądze dla Polski

Fundusz Spójności

Miliardy euro dla Polski. Bruksela przyznała nam pieniądze z Funduszu Spójności

2022-10-06 22:08

Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS) - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Łączna wartość programu to blisko 29,3 mld euro, w tym 24,2 mld euro z funduszy UE.

KE zatwierdziła program FEnIKS. Polska dostanie miliardy euro

Jak odnotował resort funduszy w komunikacie, zatwierdzony przez KE program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS) to "największy program krajowy w całej UE".

"Oficjalne negocjacje tego największego pod względem alokacji oraz liczby priorytetów rozwojowych programu krajowego były prowadzone od stycznia tego roku" - przypomniało MFiPR. Łączna kwota przeznaczona na inwestycje i przedsięwzięcia wynosi "prawie 29,3 mld euro (z czego 24,2 mld euro z funduszy UE)".

Celem programu FEnIKS jest poprawa warunków dla zrównoważonego rozwoju kraju. Będzie się to działo "poprzez budowę nowoczesnej infrastruktury technicznej i społecznej" - wskazano w czwartkowym komunikacie.

Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS) stanowi kontynuację dwóch wcześniejszych programów: Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 oraz 2014-2020.

Komisja Europejska stawia warunek

Rezygnacja z uchwał tzw. "anty-LGBT" - taki warunek postawiła Komisja Europejska. Do tego niezależne sądownictwo. - Tak długo, jak Polska nie wypełni "podstawowego warunku", nie będzie żadnej wypłaty - cytuje rzecznika Komisji Europejskiej, Stefana de Keersmaecker, RMF FM. - Komisja pozostaje w ciągłym dialogu z Polską, z uwagi na fakt, że wypłaty z programów uzależnione są od spełnienia warunku podstawowego związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - dowiaduje się RMF FM od unijnej komisarz ds. polityki spójności, Elisy Ferreiry.

Sonda
Polska powinna być obecna w Unii Europejskiej?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Najnowsze