Miliardy z UE dla województw. Minister Buda podał dokładne sumy

2021-06-23 16:23
Wiceminister Waldemar Buda
Autor: SEDNO SPRAWY/ RADIO PLUS Wiceminister Waldemar Buda

Na środowej konferencji prasowej wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda poinformował opinię publiczną o tym w jakiej wysokości fundusze europejskie trafią do samorządów. W grę wchodzą miliardy złotych. Według informacji udzielonych przez ministra pomiędzy województwa podzielono 28,4 mld euro, które Polsce przyznała Unia Europejska. Buda przedstawił również zasady podziału 7,1 mld euro rezerwy programowej.

Fundusze Europejskie , które trafiły do województw wyniosły ponad 28 mld euro

Z przedstawionego podziału wynika, że samorządy województw będą zarządzać około 40 proc. funduszy z polityki spójności na lata 2021-2027, czyli w sumie kwotą 28,4 mld euro. "Każde województwo będzie miało swój program regionalny, w ramach którego będzie dzielić pieniądze" - zaznaczył wiceminister. Przypomniał, że 75 proc. tej kwoty ministerstwo podzieliło w styczniu w oparciu o obiektywne kryteria, przede wszystkim liczbę ludności i PKB na mieszkańca, natomiast 25 proc. z 28,4 mld euro (7,1 mld euro) pozostawiono na rezerwę programową do podziału w czasie negocjacji kontraktu programowego. „Stworzyliśmy rezerwę po to, by finalny podział funduszy na regiony był efektem dyskusji z samorządowcami i odzwierciedlał potrzeby rozwojowe naszych województw. To praktyczny wyraz współpracy samorządu i rządu w realizacji polityki rozwoju” – powiedział Buda.

Waldemar Buda wytłumaczył też mechanizm podziału rezerwy programowej

Mechanizm podziału rezerwy programowej składał się 3 etapów. Pierwszy etap – tzw. siatka bezpieczeństwa (safety net) - służył zniwelowaniu zbyt dużych różnic wynikających z algorytmu, według którego podzielono w styczniu 75 proc. funduszy na programy regionalne. „Chodziło o to, by w wyniku zastosowania czystej statystyki żaden region nie stracił zbyt dużo w stosunku do perspektywy 2014-2020” – tłumaczy wiceminister Buda.

W drugim etapie ponad 6,6 mld euro rezerwy rozdysponowano według: wskaźników odpowiadających poszczególnym celom polityki spójności (np. liczba ludności, PKB na mieszkańca, nakłady na inwestycje, gęstość sieci dróg); wskaźników obrazujących nasycenie danego województwa miastami średnimi, które tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze i obszarami zmarginalizowanymi.

Ostatni, trzeci etap procesu, to negocjacje z samorządami województw najważniejszych dla nich i dla rządu inwestycji. "Dzięki przyjętym zasadom podziału udało się zapewnić, że mniejsza kwota globalna pozostająca do rozdysponowania w polityce spójności na lata 2021-2027 w porównaniu z perspektywą 2014-2020, nie spowodowała zbyt dużego procentowego ubytku w alokacji dla programów regionalnych, w szczególności w przypadku regionów najsłabiej rozwiniętych" – komentuje minister Buda.

Super Raport 23.06 (Goście: Paweł Kowal - Koalicja Obywatelska, prof. Jarosław FLis - politolog, UJ), Sedno Sprawy: Marcin Kierwiński
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE