Owce

i

Autor: Shutterstock Owce

Przemysł odzieżowy

Milion dolarów dla wynalazcy! Znana organizacja poszukuje alternatyw w przemyśle odzieżowym

2022-11-27 7:58

Międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką o prawa zwierząt ogłosiła konkurs na stworzenie zamiennika owczej wełny. Osoba lub firma, która podoła temu zadaniu zostanie nagrodzona. Jest o co walczyć, bo na szali jest nie tylko dobro i los zwierząt - ale również nagroda pieniężna w wysokości miliona dolarów!

Produkcja wełny. Bardziej problematyczna niż się wydaje

PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) to międzynarodowa organizacja non-profit, której główną działalność stanowi walka o prawa zwierząt od lat zwraca uwagę na problematykę produkcji wełny. Przedstawiciele organizacji zwracają uwagi na nieludzkie warunki oraz częste przypadki okrucieństwa wobec owiec. 

W przypadku przemysłu odzieżowego i produkcji wełny nie tylko cierpienie zwierząt stanowi problem. Z badań wynika, że wełna jest szkodliwa dla środowiska. Choć wydaje się to zaskakujące ze względu na naturalne pochodzenie materiału - według Pulse Report, opublikowanego przez Global Fashion Agenda w 2017 roku, wełna znalazła się na czwartym miejscu wśród najgorszych dla środowiska materiałów - informuje portal Fashion Biznes. Okazuje się, że nawet część materiałów syntetycznych wykazywała niższą szkodliwość.

Vegan Wool Challenge. Milion dolarów za zamiennik wełny

W związku z tymi przesłankami PETA postanowiła zmienić swoje podejście w walce i podjęła decyzję o ogłoszeniu konkursu Vegan Wool Challenge. Uczestnicy mają czas do 28.07.2023 roku na dostarczenie próbki tkaniny oraz planu produkcji wegańskiego zamiennika wełny.

Organizacja podała również skonkretyzowane wymagania dotyczące tkaniny:

  • pochodzenie biologiczne
  • ma ulegać procesowi biodegradacji i/lub nadawać się do recyklingu
  • trwałość
  • niski poziom mechacenia 
  • ma nadawać się do produkcji w wielu gramaturach
  • łatwe odprowadzanie wilgoci
  • neutralizacja zapachów
  • utrzymywanie temperatury ciała

Twórca, którego materiał zostanie zatwierdzony będzie zobowiązany do wykazania atrakcyjności komercyjnej tkaniny oraz zdolność do produkcji na dużą skalę. Jednym z ostatnich wyzwań będzie przekonanie co najmniej 1 z 10 największych światowych sprzedawców odzieży do sprzedaży i wprowadzenia produktu do końca 2023 roku. Nagrodą jest milion dolarów.

Sonda
Czy podczas zakupów sprawdzasz składy ubrań?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze