Sędzia piłkarski

i

Autor: East News

Milioner, który krzyczał do sędziego „Ty ch…” pomaga Andrzejowi Dudzie!

2020-12-05 12:17

Te wulgarne słowa wypłynęły z ust najbogatszego polskiego profesora, twórcy informatycznej spółki Comarch z Krakowa. Janusz Filipiak jest profesorem doktorem habilitowanym w zakresie nauk technicznych. W latach 90. był profesorem zwyczajnym w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W latach 1991-98 kierował Katedrą Telekomunikacji AGH. Od ponad czterdziestu lat zajmuje się nowoczesnymi technologiami.

"Stefański, Ty ch…!" - krzyczał pod adresem sędziego Daniela Stefańskiego właściciel i prezes Cracovii, jeden z najbogatszych Polaków, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie. W rankingu Forbesa zajmował w 2018 roku 72. miejsce na liście najbogatszych.

Janusz Filipiak to twórca jednej z największych firm informatycznych w kraju – Comarchu. To też jeden z największych producentów oprogramowania w naszej części Europy, który prowadzi działalność biznesową w ponad 100 krajach na całym świecie. W 2018 roku ponad połowa przychodów wypracowanych przez Comarch pochodziła właśnie z zagranicy.

W Filipiak w 1993 r. założył Comarch - pierwszą firmę w Polsce opartą na wiedzy. Janusz Filipiak jest redaktorem i autorem czasopism, konsultantem instytucji krajowych oraz zagranicznych.

Ukończył szkolenie menedżerskie w Japonii. Był konsultantem naukowym France Telecom oraz pełnił funkcję dyrektora pełnomocnego Teletraffic Research Centre na Uniwersytecie w Adelajdzie (Australia). Prowadził projekty badawcze w laboratoriach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W  2004 r Profesor Filipiak został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju telekomunikacji i teleinformatyki, a w 2012 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej oraz za osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej. W 2013 roku otrzymał IEEE Communications Society Distinguished Industry Leader Award 2012 za wkład w rozwój komunikacji i technologii informatycznej. Od 2015 r. jest ekspertem powołanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Narodowej Rady Rozwoju w sekcji „Gospodarka, praca, przedsiębiorczość”.

2016 r. prof. Filipiak za swoją działalność otrzymał Indywidualną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. Jak widać, branża IT może przynieść miliony na koncie i wyróżnienia rangi państwowej. Od 2019 roku jest Przewodniczącym Rady Uczelni Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Prezes Cracovii MIAŻDŻY współwłaściciela Wisły Kraków. Królewski ośmieszony

Janusz Filipiak jest jednocześnie właścicielem i prezesem sportowej spółki akcyjnej MKS Cracovia, najstarszego polskiego klubu piłkarskiego.

Comarch jest sponsorem francuskiego Lille, a w przeszłości spółka sponsorowała też m.in. niemiecki klub TSV 1860 Monachium. Na marginesie, Filipiak kupił także swego czasu słynną krakowską restaurację Wierzynek, w której menu brylują dania kuchni staropolskiej – rozwijaniem tego konceptu zajęła się jego żona, Elżbieta Filipiak, przewodnicząca Rady Nadzorczej Comarch.

Wynajął podnośnik dźwigowy by z niego zobaczyć mecz Stomilu Olsztyn na żywo.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze