Tadeusz Kościński

i

Autor: KPRM Tadeusz Kościński

Minister finansów o budżecie. Trzeba będzie zacisnąć pasa?

2021-08-25 14:53

Jest plan budżetu państwa na przyszły rok. Czy programy socjalne będą uszczuplone? A może trzeba spodziewać się likwidacji programu Rodzina 500 plus czy Dobry Start? Minister finansów Tadeusz Kościński uważa, że nie jest to czas na zaciskanie pasa. Zatem osoby korzystające z programów rozmaitych dopłat mogą spać spokojnie. W przyszłym roku wciąż będą one obowiązywać, a nawet dojdą kolejne.

Budżet państwa na 2022 rok. Rząd podał swój plan wydatków na przyszły rok. Co bardzo ważne, wszystkie socjalne programy przetrwają. Zatem nie ma co się bać o 500 plus na dzieci, o 300 zł na wyprawkę szkolną czy pieniądze na wakacje dla rodziny. Mało tego, programów socjalnych przybędzie. Zostanie wprowadzony m.in. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Jednak jest małe "ale". Wraz z wysokimi wydatkami, powiększa się dziura w państwowej kasie. Deficyt na 2022 rok przewidziany jest na poziomie 30 mld zł.

Minister finansów Tadeusz Kościński uspokaja. Zdaniem ministra aż 30 mld zł deficytu ma "charakter proinwestycyjny". Kościński dodał też, że polska gospodarka wyszła z pandemicznego kryzysu obronną ręką i w przyszłym roku planowany jest wzrost PKB o 4,6 proc. Wskaźnik wzrostu PKB nie uwzględnia Krajowego Planu Odbudowy. W 2020 roku wzrosną też wydatki państwa. Będą wyższe w stosunku do ubiegłego roku o 18,8 mld zł, czyli o 3,9 proc. i wyniosą globalnie 505,6 mld zł.

Minister Kościński uważa, że krajowa gospodarka potrzebuje jeszcze odbicia, dlatego też "zaciskanie pasa byłoby jeszcze przedwczesne". Kościński podkreślił, że jest to zgodne z zaleceniami i wymogami Unii Europejskiej.

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!
Sonda
Czy jesteś za likwidacją 500 plus?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze