Skarbonka

i

Autor: pixabay.com

Prawie połowa Polaków nie ma oszczędności. Większość zjada inflacja

2021-08-25 8:09

Jak wynika z badania Assay Undes, na które powołuje się Rzeczpospolita, niemal połowa Polaków nie ma żadnych oszczędności. Choć nieznaczna większość posiada pieniądze "na czarną godzinę" to niewiele osób je inwestuje. Większość badanych trzyma je "w skarpecie" lub na koncie w banku. Zaledwie 16 procent przyznało, że stara się aktywnie inwestować oszczędności. Najczęściej pieniądze lokują w akcjach, znane są też fundusze inwestycyjne, obligacje, czy startupy. Pozostali muszą patrzeć, jak ich odłożone pieniądze topnieją przez wysoką inflację.

Niewielu Polaków ma oszczędności "na czarną godzinę"

Polacy niewiele inwestują, przede wszystkim ze względu na brak odpowiedniej wiedzy i strach przed stratą pieniędzy – podkreśla środowa "Rzeczpospolita". Gazeta podaje, że z badania Assay Index, przeprowadzonego na zlecenie Grupy Assay przez Maison & Partners w maju br., wynika, że "nawet 44 proc. Polaków nie posiada żadnych oszczędności, a 56 proc. deklaruje, że ma coś odłożone na czarną godzinę".

ZOBACZ: Inflacja 2021: Nadchodzi potężne uderzenie drożyzny

Dramat milionów Polaków. Co z oszczędnościami w bankach?

"Ci, którzy mają oszczędności, odłożyli średnio ok. 30 tys. zł, przy czym prawie 50 proc. badanych w tej grupie zachomikowało mniej niż 10 tys. zł, a tylko 6 proc. – więcej niż 100 tys. zł. Większość oszczędzających trzyma wolne środki w banku – na koncie bieżącym (39 proc.), oszczędnościowym (34 proc.) lub lokacie terminowej (19 proc.), choć obecnie przynosi to realne straty" – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Polacy boją się inwestować swoje oszczędności

Według gazety co czwarty Polak przechowuje pieniądze w domu. "Jednocześnie tylko 16 proc. osób przyznaje, że aktywnie inwestuje swoje oszczędności, najbardziej zaś popularnymi instrumentami są akcje – kiedykolwiek skorzystało z nich 13 proc. Polaków. Jako tako znane są jeszcze fundusze inwestycyjne czy obligacje, a najmniej znanym sposobem zagospodarowania nadwyżek w domowym budżecie są inwestycje w startupy czy ASI (skrót od alternatywnych spółek inwestycyjnych)" – zwrócono uwagę w artykule.

Dziennik podkreśla, że "58 proc. badanych uważa (co nie znaczy, że to robi), iż najlepsze są inwestycje w nieruchomości, 33 proc. – w metale szlachetne, np. złoto, a 18 proc. – w dzieła sztuki".

Sonda
Co robisz z oszczędnościami?

"Korzystne zdaniem Polaków są zatem te inwestycje, które mają charakter fizycznych obiektów – są namacalne, a więc wydają się bezpieczne oraz proste i zrozumiałe. Rosnącą gwiazdą nieoczekiwanie okazują się kryptowaluty, bo za intratne uważa je 13 proc. badanych" – podsumowano. (PAP)

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze