Tadeusz Kościński

i

Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS Kierownictwo PiS zaakceptowało decyzję ministra finansów Tadeusza Kościńskiego

Minister finansów: Zdecydowana większość podatników na Polskim Ładzie skorzysta

2022-01-17 8:41

Zdecydowana większość podatników na Polskim Ładzie skorzysta lub zmiany podatkowe będą dla nich neutralne. Dociera do mnie wiele sygnałów wprost od m.in. nauczycieli czy emerytów - widzą, że dostali po sto kilkadziesiąt złotych więcej - powiedział tygodnikowi "Sieci" szef resortu finansów Tadeusz Kościński.

Polski Ład a obniżki pensji

"Około 90 proc. podatników, którzy skorzystają na zmianach w podatkach lub będą one dla nich neutralne, tych 18 mln Polaków, którzy zyskają w nowym systemie - to ludzie przede wszystkim mniej zarabiający" - powiedział "Sieci" minister finansów Tadeusz Kościński. Pytany o to, dlaczego część osób otrzymała niższe wynagrodzenia w styczniu stwierdził, że nie był to błąd. "Kłopot polegał na tym, że wiele osób nie złożyło formularza PIT-2 u pracodawcy, a niektórzy też niepotrzebnie złożyli oświadczenia o rezygnacji z ulgi dla klasy średniej" - zauważył. Zapewnił, że pieniądze wrócą do podatników jeszcze w styczniu.

Kościński pytany był też o to, dlaczego nie udało się stworzyć przejrzystego kalkulatora podatkowego. "Zderzyliśmy się z rzeczywistością. Taki algorytm jest wykonalny dla umowy o pracę i jednego pracodawcy, bez dodatkowych dochodów na zleceniu, renty, emerytury, bez wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Do tego dochodzi umowa z 50-proc. kosztami uzyskania przychodu. I wariantów robi się bardzo dużo" - zauważył szef MF.

Kościński zapewnił, że system będzie korygowany w miarę pojawiania się ewentualnych problemów. Odniósł się też do pytania o to, czy Polskę stać na finansowanie wychodzenia z kryzysu. "Tak. Polska gospodarka daje sobie radę z kryzysem, z pandemią i z recesją. Między innymi dzięki temu, że zareagowaliśmy szybko, wprowadzając tarcze antycovidowe i uratowaliśmy miejsca pracy" - zaznaczył. Dodał, że planowany deficyt pierwotnie miał wynosić 82,3 mld zł, a ostatecznie za cały 2021 r. może wynieść 25-26 mld zł.

Tańczące z promocjami 11.01.2022
Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze