Minister finansów: Zdecydowana większość podatników na Polskim Ładzie skorzysta

2022-01-17 8:41
Tadeusz Kościński
Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS Kierownictwo PiS zaakceptowało decyzję ministra finansów Tadeusza Kościńskiego

Zdecydowana większość podatników na Polskim Ładzie skorzysta lub zmiany podatkowe będą dla nich neutralne. Dociera do mnie wiele sygnałów wprost od m.in. nauczycieli czy emerytów - widzą, że dostali po sto kilkadziesiąt złotych więcej - powiedział tygodnikowi "Sieci" szef resortu finansów Tadeusz Kościński.

Polski Ład a obniżki pensji

"Około 90 proc. podatników, którzy skorzystają na zmianach w podatkach lub będą one dla nich neutralne, tych 18 mln Polaków, którzy zyskają w nowym systemie - to ludzie przede wszystkim mniej zarabiający" - powiedział "Sieci" minister finansów Tadeusz Kościński. Pytany o to, dlaczego część osób otrzymała niższe wynagrodzenia w styczniu stwierdził, że nie był to błąd. "Kłopot polegał na tym, że wiele osób nie złożyło formularza PIT-2 u pracodawcy, a niektórzy też niepotrzebnie złożyli oświadczenia o rezygnacji z ulgi dla klasy średniej" - zauważył. Zapewnił, że pieniądze wrócą do podatników jeszcze w styczniu.

Kościński pytany był też o to, dlaczego nie udało się stworzyć przejrzystego kalkulatora podatkowego. "Zderzyliśmy się z rzeczywistością. Taki algorytm jest wykonalny dla umowy o pracę i jednego pracodawcy, bez dodatkowych dochodów na zleceniu, renty, emerytury, bez wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Do tego dochodzi umowa z 50-proc. kosztami uzyskania przychodu. I wariantów robi się bardzo dużo" - zauważył szef MF.

Kościński zapewnił, że system będzie korygowany w miarę pojawiania się ewentualnych problemów. Odniósł się też do pytania o to, czy Polskę stać na finansowanie wychodzenia z kryzysu. "Tak. Polska gospodarka daje sobie radę z kryzysem, z pandemią i z recesją. Między innymi dzięki temu, że zareagowaliśmy szybko, wprowadzając tarcze antycovidowe i uratowaliśmy miejsca pracy" - zaznaczył. Dodał, że planowany deficyt pierwotnie miał wynosić 82,3 mld zł, a ostatecznie za cały 2021 r. może wynieść 25-26 mld zł.

Tańczące z promocjami 11.01.2022
Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze