Anna Moskwa

i

Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS Anna Moskwa

Zabraknie węgla w Polsce?

Minister Moskwa: węgla z importu i krajowych kopalń ma być więcej

2022-08-10 8:40

Węgla z importu i krajowych kopalń będzie więcej, podobnie jak nowych dodatków osłonowych. Mają one pojawić się we wrześniu. Już teraz to koszt około 35 mld zł – mówi na łamach "Rzeczpospolitej" Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Tymczasem Polacy już szykują się do wyjątkowo srogiej zimy. Ruszyli po chrust i drewno do lasów. Inni deklarują, że nie będą ogrzewać całych mieszkań lub domów. Szczegółowy plan rządu na tę sytuację poznamy we wrześniu.

Polska sprowadzi miliony ton węgla

Minister Anna Moskwa została zapytana przez "Rzeczpospolitą", czy będzie więcej dostaw węgla, gdyż zgodnie z szacunkami Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tym roku Polska sprowadzi około 13 mln ton węgla, z czego 6 mln ton już przypłynęło, a kolejne ponad 6 mln ton jest zakontraktowane. Będzie jednak brakować 4 mln ton, bo tyle wynosiły zapasy w ub.r. "Już wcześniej energetyka importowała węgiel z odległych państw. Teraz zwiększa te zamówienia, a po procesie przesiewu 20–40 proc. trafia na rynek dla odbiorów indywidualnych. Proces kontraktacji spółek Skarbu Państwa (PGE Paliwa i Węglokoks) dotyczy węgla dla energetyki, ciepłownictwa i odbiorców indywidualnych" - odparła minister. Podkreśliła, że to węgiel, który zastąpi surowiec rosyjski, który trafiał m.in. do gospodarstw domowych i lokalnych ciepłowni i był sprowadzany wyłącznie przez sektor prywatny. "PGE Paliwa i Węglokoks intensywnie pracuje nad kontraktowaniem kolejnych dostaw węgla do Polski" - podkreśliła. "To ogromne wyzwanie dla portów, ponieważ zmiany logistyczne na bardzo dużą skalę muszą być dokonane w stosunkowo krótkim czasie" - dodała.

Wysokie ceny opału poniesie rząd? Więcej dodatków osłonowych

Oznacza to, że import wyniesie więcej niż 13 mln ton. "Szacujemy, że import w tym roku może wynieść do 17 mln ton, przy założeniu cięższej zimy. Proces kontraktowania cały czas trwa" - powiedziała Anna Moskwa. I dodała: "Nawiązaliśmy też współpracę z podmiotami sektora transportu w innych państwach, w tym z Europy Zachodniej oraz państw bałtyckich, aby zmaksymalizować zdolności logistyczne" - wyjaśniła. Dodała, że analizowane są wszelkie rozwiązania, które mogą przyczynić się do zapewnienia wszystkim zainteresowanym odpowiednich dostaw. "Działania rządu koncentrują się na tym, aby wszystkie podmioty, w tym odbiorcy indywidualni, miały zapewnione niezbędne dostawy węgla. Pracują nad tym spółki Skarbu Państwa, porty i kolej" - zapewniła

Minister Anna Moskwa została zapytana, czy czeka nas mrożenie cen energii elektrycznej jak w 2019 r., odpowiedziała, że rząd szykuje nowy pakiet rozwiązań. - W pakiecie W pakiecie rozwiązań taki mechanizm jest również rozważany. Bierzemy pod uwagę także inny sposób przeliczania taryfy. Zależy nam, aby wszystkie propozycje legislacyjne, które przedstawimy na wrześniowym posiedzeniu Sejmu, miały już aprobatę rządu - zapowiedziała.

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze