Minister zdrowia: będzie podwojenie podstawowego wynagrodzenia medyków

karetka radom ratownik
Autor: Wojciech Wójcikowski

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że personel medyczny zaangażowany w walkę z COVID-19 będzie otrzymywał dodatek w wysokości 100 proc. podstawowego wynagrodzenia. Ponadto medycy skierowani na kwarantannę będą mogli liczyć na pełną rekompensatę.

Wsparciem dla personelu medycznego mają być przepisy zawarte w projekcie ustawy, który w poniedziałek trafi do Sejmu. - Ja go nazywam projektem ustawy „o dobrym Samarytaninie”. Ma zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo i dobre warunki dla personelu medycznego, który z tak wielkim zaangażowaniem walczy z pandemią - mówił minister.

Ratownik medyczny o ciężkiej pracy w czasie epidemii koronawirusa

Projekt przewiduje m.in. dodatek do wynagrodzenia płacony personelowi zaangażowanemu w walkę z COVID-19: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym. - Propozycja, jaką złożymy w Sejmie, to będzie podwojenie podstawowego wynagrodzenia tych medyków. Czyli będzie wypłacany dodatek w wysokości 100 proc. podstawowego wynagrodzenia - powiedział szef MZ.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Koronawirus KONTRATAKUJE. Minister zdrowia OSTRZEGA! Będzie "drugie Bergamo"? NA ŻYWO

Ponadto minister zapewnił, że medycy skierowani na kwarantannę będą mogli liczyć na pełną rekompensatę. - Wszyscy medycy, którzy w wyniku walki z Covid-19 będą skierowani na kwarantannę, bądź izolację, mogą liczyć na pełną rekompensatę wynagrodzenia w tym okresie - powiedział Niedzielski i dodał, że rozwiązanie to ma zostać zastosowane także dla służb mundurowych.

Koronawirus: W takich trumnach chowają zmarłych. WSTRZĄSAJĄCA relacja ze szpitala w Lublinie

- Standardowo stosowane są zasady zwolnienia lekarskiego, czyli 80 proc. płatności. W tej chwili przygotowaliśmy takie rozwiązanie na poziomie ustawowym, które zapewnia stuprocentowe wynagrodzenie podczas kwarantanny i izolacji - powiedział minister.

Najnowsze