Spór o sposób liczenia
Według Ministerstwa Zdrowia, to pierwsza tak odważna decyzja rządu dotycząca zwiększenia nakładów na zdrowie. Rok później media obiegła informacja, że Ministerstwo Zdrowia oszukało rezydentów i pacjentów, licząc wzrost nakładów na zdrowie według PKB z dwóch lat wstecz. Ten sposób liczenia środków na zdrowie był jednak zapisany we wcześniejszej ustawie z 2017 r., jak i w samym porozumieniu z rezydentami. Minister zdrowia dowodzi, że nikt nikogo nie chciał oszukać.
- Podczas negocjacji rozmawialiśmy faktycznie o tempie wzrostu nakładów na zdrowie do 2024 roku. Nie mówiliśmy o sposobie liczenia tych pieniędzy, bo on był już przewidziany we wcześniejszej ustawie, a dla nas najważniejsze było, żeby nakłady realnie rosły – stwierdza prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. - Jeśli weźmiemy pod uwagę lata 2015-2019 to mamy wzrost nakładów o 22,8 mld zł. Jednak dopiero ustawa 6 proc. PKB gwarantuje stały i realny wzrost środków na zdrowie - wyjaśnia.
Prognozy Ministerstwa Zdrowia uwzględniające ustawę 6 proc. PKB zakładają, że w 2024 r. nakłady na zdrowie wyniosą o 60 mld zł więcej niż dzisiaj. Minister Szumowski podkreśla, że trzeba bardzo mocno zastanowić się, jak te pieniądze efektywnie wydać, tak, by realnie korzyści z nich odniósł pacjent.
Szumowski uspokaja
Chwilę później pojawiła się informacja, że 6 proc. PKB w 2024 r. nie będzie, a wszystko za sprawą Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, który został opublikowany przez Ministerstwo Finansów. Publikacja rozpętała kolejną burzę, o którą zapytaliśmy Ministra Zdrowia.
- Owszem opublikowano tabelkę przygotowaną przez Komisję Europejską. To jest tabelka grupy roboczej ds. starzenia się, która była opracowywana jeszcze przed ustawą 6 proc. – wyjaśnia minister zdrowia. - W tekście przygotowanym przez Ministerstwo Finansów pod tabelką jest wyraźnie napisane, że była ona przygotowywana przed ustawą 6 proc. i prognozy Komisji Europejskiej nie uwzględniają wpływu tej ustawy. Dopiero w 2020 r. zostanie opublikowana przez Komisję Europejską nowa prognoza biorąca pod uwagę ustawę. Wymogi płynące z ustawy 6 proc. PKB są i będą w pełni realizowane – zapewnia.