Będą ulgi na robotyzację

i

Autor: SHUTTERSTOCK Będą ulgi na robotyzację

Ministerstwo będzie płacić firmom za roboty

2021-05-26 13:20

Ministerstwo Finansów informuje, że od 2022 r. w Polsce będzie działać kompleksowy system ulg podatkowych, które mają działać równocześnie, na każdym etapie procesu produkcyjnego. W pakiecie ulg dla przedsiębiorców mają się znaleźć: ulga B+R, IP Box, ulga na prototyp, ulga na robotyzację przemysłową i na wsparcie innowacyjnych pracowników.

Ulga badawczo-rozwojowa istnieje od kilku lat. W samej konstrukcji ulgi Ministerstwo Finansów nie zapowiada zmian. Pojawi się natomiast możliwość połączenia jej z innymi preferencjami. Pojawi się także ulga na innowacyjnych pracowników, która zwiększy prawo do dodatkowego odliczenia wydatków na pracowników zajmujących się wyłącznie działalnością badawczo-rozwojową ze 100 do 150 proc. Będzie dostępna także dla firm, które w związku z inwestycjami w danym roku nie wykazały dochodu.

Ponad 1500 zł zwrotu podatku DLA WSZYSTKICH! Ogromna ulga podatkowa na internet

Trzecia ulga – na prototyp – obejmuje prace inżynieryjne nad produktem, próbną produkcję, certyfikację i atestowanie. Pozwoli ona na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania 30 proc. wydatków na ten cel.

Czwarta ulga to ulga na robotyzację. Ma ona ułatwić unowocześnienie parku maszynowego przez zakup robota. Przedsiębiorca będzie mógł dodatkowo odliczyć od podstawy 50 proc. wydatków na ten cel.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

Piąta ulga to ulga IP-Box, która umożliwia niższe opodatkowanie dochodów z komercjalizacji praw własności intelektualnej, takich jak patent, prawo do wzoru użytkowanego czy prawo autorskie do programu komputerowego. Od początku przyszłego roku będzie można ją łączyć z ulgą B+R.

Primark w Polsce: Będzie kolejny sklep. Wiemy gdzie

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze