Ministerstwo Energii

i

Autor: Andrzej Hulimka/East News Ministerstwo Energii

Ministerstwo energii, czy powinno zostać przywrócone?

2022-03-22 16:53

Ministerstwo Energii funkcjonowało w Polsce do 2019 roku. Ostatnim ministrem energii był Krzysztof Tchórzewski, który to zasłynął obiecywaniem Polakom rekompensat za prąd. W 2019 roku kompetencje tego resortu przejęło Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Klimatu. Ostatecznie energia w pewnym zakresie znalazła się w kompetencjach Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Czy w obecnej sytuacji gospodarczo-politycznej powinno zostać przywrócone ministerstwo skoncentrowane wyłącznie na kwestiach dotyczących energetyki?

Ministerstwo energii w Polsce. Czy powinno zostać przywrócone?

Ministerstwo Energii to  polski urząd administracji rządowej, który to  dedykowany był do dwóch bardzo ważnych obszarów: energii i gospodarki złożami kopaliń. Ministerstwo zostało zlikwidowane w 2019, a jego kompetencje przejęły Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Klimatu. Ostatnim ministrem energii był Krzysztof Tchórzewski (PiS) – minister energii od 1 grudnia 2015 do 15 listopada 2019 (wcześniej, od 16 listopada, minister-członek Rady Ministrów odpowiedzialny za organizację resortu energii).

Jaka była historia tego resortu? Po raz pierwszy sprofilowany resort o randze ministerstwa zajmujący się w Polsce sprawami energii został powołany ustawą z 10 lutego 1949. Wówczas w miejsce likwidowanego Ministerstwa Przemysłu i Handlu utworzono sześć mniejszych, specjalistycznych resortów, wśród których znalazło się działające od 22 kwietnia Ministerstwo Górnictwa i Energetyki. Funkcjonowało  ono do 30 marca 1950, kiedy na mocy ustawy z 7 marca uległo likwidacji, a jego zadania przejęły Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego i Ministerstwo Górnictwa.

Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego zostało zlikwidowane ustawą z 15 lutego 1952, w jego miejsce 6 marca rozpoczęło działalność m.in. Ministerstwo Energetyki. Na mocy ustawy z 22 marca 1957 połączono Ministerstwo Energetyki, Ministerstwo Górnictwa Węglowego oraz Centralny Urząd Naftowy, tworząc 5 kwietnia 1957 ponownie Ministerstwo Górnictwa i Energetyki.

Nazwę tę, po połączeniu na mocy ustaw z 27 marca 1976 resortu górnictwa i energetyki z Urzędem Energii Atomowej, zmieniono na Ministerstwo Energetyki i Energii Atomowej. Do poprzedniego miana powrócono 10 lipca 1981, łącząc MEiEA z Ministerstwem Górnictwa oraz wydzielając urząd Pełnomocnika Rządu do Spraw Energetyki Jądrowej.

Resort energii uległ likwidacji 24 października 1987 ustawą z wcześniejszego dnia w ramach szerokiej reformy administracji rządowej. Jego zadania przejęło Ministerstwo Przemysłu (od 1991 Ministerstwo Przemysłu i Handlu). Zlikwidowane zostało ono w 1997 w wyniku reformy Centrum. Jego obowiązki podzielono i przekazano innym resortom. Powstałe tak Ministerstwo Gospodarki zniesione zostało rozporządzeniem Rady Ministrów z 7 grudnia 2015 - zmiana ograniczyła się praktycznie do przekształcenia nazwy w Ministerstwo Rozwoju. Dzień później (z mocą obowiązującą od 27 listopada) wydzielono z Ministerstwo Rozwoju komórki oraz pracowników obsługujących działy energii i gospodarki złożami kopalin, tworząc ponownie po 28 latach specjalny resort ds. energetyki – Ministerstwo Energii.

Ministerstwo Energii zostało zlikwidowane 19 listopada 2019 roku w momencie wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie utworzenia Ministerstwa Energii. W miejsce Ministerstwa Energii powstało 15 listopada 2019 roku w dniu powołania drugiego rządu Mateusza Morawieckiego Ministerstwo Aktywów Państwowych. Ostatecznie część kompetencji przejęło Ministerstwo Środowiska i Klimatu. Czy teraz, kiedy to wybuchła wojna na Ukrainie, należałoby rozważyć przywrócenie resortu skupiającego swą uwagę wyłącznie na szeroko pojętej energetyce?

Źródło: wikipedia.pl

Super Biznes Jacek Sasin
Sonda
Kościoły i parafie powinny płacić za gaz jak firmy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze