Pole, bele słomy

i

Autor: Getty Images

Wojna na Ukrainie: Czy Polskie rolnictwo jest zagrożone?

2022-03-22 7:38

Wojna na Ukrainie, która jest jednym z najważniejszych producentów żywności w regionie, staje się ekonomicznym domino. Jak wpłynie na polską gospodarkę i dostępność produktów i surowców na naszym rynku? - Trwają rozmowy z Ministerstwem Aktywów Państwowych, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz instytucjami europejskimi o wsparciu dla rolnictwa oraz o bezpieczeństwie żywnościowym w związku agresją Rosji na Ukrainę - poinformowała Grupa Azoty.

Wojna na Ukrainie każdego dnia powoduje ogromne straty i tragedie za naszą wschodnią granicą. Sama granica jednak nie oddziela nas od wpływu tych makabrycznych wydarzeń na gospodarkę. Czy polskie rolnictwo może ucierpieć w skutek ataku Rosjan na Ukrainę, która bez przesady nazywana jest "spichlerzem Europy"?

"Zapowiedziane przez pana premiera Mateusza Morawieckiego i pana wicepremiera Henryka Kowalczyka wsparcie polskiego rządu dla rolników to bardzo ważna pomoc dla całego sektora rolniczego" - podkreśliła w odpowiedzi dla PAP Grupa Azoty. To największy producent nawozów i chemikaliów w Polsce.

 Grupa Azoty poinformowała, że rozmawia z Ministerstwem Aktywów Państwowych, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz instytucjami o mechanizmach wsparcia dla polskiego i europejskiego rolnictwa, wspieraniu jego konkurencyjności oraz budowaniu bezpieczeństwa żywnościowego Polski i Europy w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

 "Obecna, trudna sytuacja na rynku nawozowym jest konsekwencją trwającego od roku kryzysu gazowego w Europie, czyli rekordowo wysokich kosztów gazu, które rok do roku wzrosły o ponad 500 procent i wprost przekładają się na koszty produkcji nawozów (gaz odpowiada za ponad 80 proc. kosztu nawozów azotowych)" - przypomina spółka.

 Dodała jednocześnie, że istotną rolę we wzrostach cen na rynkach surowcowych, w tym gazu oraz innych ważnych surowców wykorzystywanych do produkcji nawozów m.in. soli potasowej i fosforytów odgrywa również obecnie agresja Rosji na Ukrainę i trwająca wojna.

Super Biznes Jacek Sasin

"Warto przypomnieć, że na europejskiej giełdzie TTF gaz rok temu kosztował 17.91 Euro za 1/MWh, a dzisiaj kosztuje 102.12 Euro za 1/MWh" - zwraca uwagę Grupa Azoty.

 Spółka przyznaje, że chociaż ceny nawozów w Polsce są obecnie między 10 proc. a 30 proc. niższe niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej, to ich cena wywindowana przez ostatni rok niespotykanymi wcześniej cenami gazu ziemnego, stanowi duży ciężar dla wszystkich producentów rolnych.

Grupa Azoty nie ujawniła, jaka jest rentowność produkcji nawozów obecnie biorąc pod uwagę wysokie koszty produkcji, czy istnieje ryzyko zatrzymania bądź ograniczenia produkcji nawozów w związku z jej niską opłacalnością oraz jaką ilość nawozów wyprodukowano w grupie w lutym 2021 r. i w lutym 2022 r.

 Azoty podkreślają natomiast, że pomimo bardzo wymagającej sytuacji na rynkach surowcowych, a przede wszystkich drastycznych wzrostach cen gazu i ich dużej zmienności, wielu europejskich producentów wstrzymało lub istotnie ograniczyło swoją produkcję.

 "Produkcja nawozów w Grupie Kapitałowej Grupa Azoty była i niezmiennie jest prowadzona zgodnie z planem. Realizujemy zaplanowane dostawy do ogólnopolskiej sieci autoryzowanych dystrybutorów. Podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby odpowiedzieć na potrzeby nawozowe polskich rolników przed szczytem sezonu wiosennego" - zapewniła spółka.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedzieli pomoc dla rolników. Ta pomoc została zaprojektowana tak, aby rolnicy na podstawie faktur zakupu od 1 września 2021 r., gdy pojawiły się symptomy wzrostu cen, do 15 maja, mogli uzyskać rekompensatę równą różnicy kosztów zakupu nawozów. Przy czym 500 zł na hektar gruntów ornych i 250 zł na ha użytków zielonych to górny limit tej pomocy” – powiedział w piątek na konferencji prasowej wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jak dodał, na 1 ha gruntów rolnych używa się ok. 1/3 tony nawozów.

Sonda
Czy Rosja użyje broni chemicznej na Ukrainie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany