Premier Mateusz Morawiecki

i

Autor: SE/Paweł Skraba Mateusz Morawiecki

Morawiecki namawia Szwajcarię do zamrożenia majątków rosyjskich oligarchów

2022-03-21 10:07

Wojna na Ukrainie wciąż trwa. Nie pomagają liczne sankcje nałożone na Rosję. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki namawia Szwajcarię, aby zamroziła majątki rosyjskich oligarchów w tym kraju. Taki postulat złożył Mateusz Morawiecki podczas spotkania z prezydentem Szwajcarii Ignazio Cassisem. Okazuje się, że właśnie w szwajcarskich bankach oligarchowie rosyjscy ulokowali swoje ogromne pieniądze.

Premier Polski Mateusz Morawiecki podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Szwajcarii, że Rosja w brutalny sposób zaatakowała Ukrainę. "Niszczy miasta, niszczy normalne życie, ale dopuszcza się również zbrodni wojennych. I nie tylko potępiliśmy z panem prezydentem te zbrodnie wojenne, ale także uzgodniliśmy, w jaki sposób Szwajcaria, która nie jest krajem członkowskim UE, ale leży w środku Europy, mogłaby brać udział w kolektywnym działaniu przeciwstawiania się tej brutalnej sile wojskowej, która depcze prawa człowieka" - powiedział szef polskiego rządu.

 I tutaj - jak zaznaczył - "podstawowym działaniem, którym omówiliśmy są różnego rodzaju mechanizmy sankcyjne". "Za parę dni w Brukseli na Radzie Europejskiej będziemy dyskutować kolejne mechanizmy sankcyjne. Wiemy doskonale, że te pierwsze są już takimi, które mocno dotknęły gospodarkę rosyjską, ale cały czas jeszcze za mało" - powiedział Morawiecki.

 Zwrócił uwagę, że "Szwajcaria jest miejscem, gdzie wielu oligarchów rosyjskich ulokowało swoje majątki". "Tam muszą one zostać również w odpowiedni sposób potraktowane. Czyli zamrożenie, konfiskata majątków oligarchów rosyjskich w Szwajcarii. I do tego namawiałem pana prezydenta, żeby Szwajcaria bardzo zdecydowanie do tego tematu podeszła" - podkreślił premier.

Tańczące z Promocjami 22-02-2022
Sonda
Czy wojna na Ukrainie zagraża również Polsce?
Najnowsze