Jerzy Kwieciński i Jadwiga Emilewicz

i

Autor: Facebook Jerzy Kwieciński i Jadwiga Emilewicz

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Przedsiębiorczości i Technologii podzieliły zadania

2018-01-18 17:08

Podczas odbywającej się w czwartek konferencji w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju szef tego resortu Jerzy Kwieciński oraz minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz ogłosili podział zadań oraz przedstawili kompetencje, jakie będą mieć ich resorty.

Do tej pory olbrzymie kompetencje skupiało Ministerstwo Rozwoju na czele którego stał Mateusz Morawiecki, zarządzający jednocześnie Ministerstwem Finansów. Jednak w ramach przeprowadzonej przez nowego premiera rekonstrukcji, postanowiono rozdzielić zadania pomiędzy dwa nowo powstałe podmioty: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Podczas odbywającej się w czwartek konferencji szefowie obu resortów zapewniali, że „pozostają nadal w jednej drużynie", podkreślając, że „byli jednym zespołem i nadal nim będą, ponieważ będą ściśle z sobą współpracować w ramach działalności dwóch resortów".

Sprawdź także: Znamy nowych zastępców ministra Kwiecińskiego. Do resortu rozwoju trafi też Piotr Naimski

Nowa szefowa MPiT, Jadwiga Emilewicz przedstawiła krótko zakres działań jej resortu, który ma zajmowac się rozwojem przedsiębiorczości, technologii, ułatwieniami dla przedsiębiorców oraz walką ze smogiem. Najważniejsze kwestie, jakie stoją przed jej ministerstwem to przede wszystkim wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, realizacja założeń Konstytucji dla Biznesu (za ten projekt będzie odpowiadać przede wszystkim wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj; projekt jest obecnie w Sejmie po pierwszym czytaniu – przyp.red.), odbudowy relacji pomiędzy administracją a przedsiębiorcami w Polsce.
Kolejną bardzo ważną kwestią ma być problem smogu, który należy jak najszybciej rozwiązać. Jak powiedziała minister: „sprawienie, aby w polskich miastach żyło się wygodnie i komfortowo, aby nie musiano alarmować, że z powodu nieczystego powietrza w Polsce umiera więcej osób niż w wypadkach komunikacyjnych". Za te zadania będzie odpowiadał powołany w środę na stanowisko wiceministra ds. czystego powietrza w resorcie przedsiębiorczości i technologii, Piotr Woźny (wcześniej m.in. wiceminister w resorcie cyfryzacji).
Jako kolejny aspekt działalności swojego resortu Emilewicz wskazała nowe technologie, wzrost wydatków na badania i rozwój oraz wsparcie start-upów. Stwierdziła: - My dzisiaj jesteśmy takim start-upowym ministerstwem, dlatego dobrze rozumiemy start-upy. Mamy dla nich kolejny pakiet ułatwień legislacyjnych, które wejdą w życie jeszcze w tym roku; o których mam nadzieję będę mogła zakomunikować w najbliższym czasie".
Zarówno szefowa MPiT, jak i szef MIR podkreślili wielokrotnie, że sporo z zadań w zakresie gospodarki będzie realizowanych wspólnie.

Polecamy także: Emilewicz i Kwieciński podzieli się zadaniami. Gospodarka “przechodzi” do MPiT

Zadania Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju
„Nasze nowe ministerstwa działają bardzo sprawnie, podział nie był trudny, w tej chwili musimy przełożyć to tylko na kwestie formalne" - zaznaczył minister Kwieciński.
Jak wskazał, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ma zająć się koordynowaniem polityki rozwojowej kraju oraz realizacją założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (choć zaznaczono, że w strategii określono założenia blisko 200 projektów i wiele z nich znajdzie się pod zarządem MPiT).
W zakresie polityki zagranicznej, w obszarze promocji polskiej gospodarki ma działać głównie także MPiT, jednak kwestie europejskie: rozmów z Unią Europejską, związanych z działalnością w UE polskich firm, rozwiązań prawnych, przyszłości budżetu UE  będą pod egidą MIR (choć ustalane wspólnie). Resort ten będzie odpowiadać także m.in. za realizację zadań w ramach wykorzystania funduszy europejskich.
Jako najważniejsze wyzwanie – co podkreślał wielokrotnie – minister Kwieciński wskazał inwestycje. Celem jest przyspieszenie – zarówno inwestycji prywatnych, jak i publicznych, poprzez koordynowanie działań całego rządu w zakresie zmian otoczenia prawnego. Działanie na rzecz zwiększenia stopnia inwestycji w sektorze publicznym ma nastąpić zarówno na poziomie rządowym, jak i samorządowym, a wsparcie mają otrzymywać także podmioty prywatne. Celem stawianym na ten rok ma być również przyciąganie inwestycji zagranicznych dużych firm, które będą chciały rozwijać swoje działy badawczo-rozwojowe w Polsce.
- W tym celu zmieniamy ustawę o Specjalnych Strefach Ekonomicznych, która trafi pod obrady rządu – zapowiedziała minister Emilewicz.

Do tej pory poznaliśmy już wiceministrów w ministerstwie przedsiębiorczości i technologii. To Mariusz Hałdyj, Piotr Woźny oraz Tadeusz Kościński. W czwartek nominacje od premiera Mateusza Morawieckiego na podsekretarzy stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju otrzymali także: Paweł Chorąży, Adam Hamryszczak oraz Witold Słowik.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze