koronawirus

i

Autor: Pixabay

Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny wydali wytyczne dla pracodawców na czas trwania epidemii koronawirusa

2020-03-24 7:02

Koronawirus rozprzestrzenia się w coraz szybszym tempie, także w Polsce. Kto może, decyduje się zostać w domu. Ulice świecą pustkami. Większość sklepów została zamknięta. Co z pracownikami, którzy w tym czasie muszą zostać w firmie? Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały szereg zaleceń dla zakładów pracy.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce, Ministerstwo Rozwoju - we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym - przygotowało zalecenia dla zakładów pracy. Zadbajcie o to, by wasza firma stosowała zalecane procedury i zapewnijcie pracownikom należyte bezpieczeństwo.

SARS-CoV-2 w Polsce: Zalecenia dla zakładów pracy

1. Bezpieczna odległość

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, podobnie jak wirus grypy. Oznacza to, że nosiciel wirusa zakaża m.in. podczas kaszlu, kichania a nawet mówienia. Dlatego ryzyko zmniejsza zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy (1-1,5 metra).

2. Wiedza o właściwej higienie

Żeby się zakazić wystarczy dotknięcie czegoś, co miało kontakt ze śliną osoby zakażonej, a następnie dotknięcie twarzy. Wirusy mogą przetrwać do kilku godzin, na rzeczach, na których znajdują się wydzieliny. Prawidłowe mycie rąk zmniejsza ryzyko.  Pracodawca powinien promować regularne i dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub zdezynfekowanie dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).

Czytaj również: Spłata kredytów zawieszona na rok? Krytyka ekspertów

3. Możliwość zachowania higieny

Poza teorią niezbędna jest praktyka. Dlatego pracodawca powinien zapewnić dostęp do miejsc, w których pracownicy, klienci i kontrahenci mogą myć ręce mydłem i wodą. Poza tym powinien w miejscu pracy umieścić w widocznych miejscach dozowniki z płynem i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane oraz wywiesić w widocznym miejscu informacje jak skutecznie myć ręce (gotową grafikę można znaleźć na stronach Ministerstwa Rozwoju, GIS i innych serwisach rządowych). 

4. Dodatkowe środki komunikacji

GIS i MR radzą także, aby powyższe działania połączyć  z innymi środkami komunikacji, takimi jak np. szkolenia personelu przez specjalistów ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.

5. Nie dotykać twarzy, nie nosić maseczek, kaszleć odpowiednio

GIS i MR zalecają pracodawcom, aby zwrócić pracownikom szczególną uwagę, aby podczas pracy NIE dotykali dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegać higieny kaszlu i oddychania.

- Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby – czytamy w zaleceniach resortu.

 NIE zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe! Maseczka noszona przez chorą osobę, chroni zdrowych, pod warunkiem, że jest często zmieniana.  - Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem – podkreślają autorzy zaleceń.

Sprawdź także: Rząd przeznaczył 212 mld zł. na pomoc przedsiębiorcom. Zobacz, na jakie wsparcie możesz liczyć w ramach tzw. tarczy antykryzysowej

6. Zapewnić czystość w miejscu pracy

Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby miejsca pracy były czyste i higieniczne. Na czym powinno to polegać?

Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym, lub przecierane wodą z detergentem,
Wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem

7. Ograniczyć delegacje

Wszelkie służbowe podróże, zwłaszcza zagraniczne, powinny zostać ograniczone do niezbędnego minimum. Co ważne, poza zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, przed niepokojącym wyjazdem pracowników chroni Państwowa Inspekcja Pracy, która przypomina, że pracownik ma prawo odmówić udziału w delegacji zagranicznej, jeżeli w kraju, do którego ma się udać występuje transmisja koronawirusa SARS-CoV-2.

8. Powracających zza granicy wysłać na pracę zdalną

Według zaleceń, osoby powracające z obszarów występowania koronawirusa SARS-CoV-2 powinny zostać skierowane na pracę zdalną. Taka „służbowa kwarantanna” powinna trwać przez kolejne 14 dni od powrotu (to maksymalny okres inkubacji choroby). Powracający pracownik powinien pozostać w domu i kontrolować swój stan zdrowia (codzienny pomiar temperatury, samoobserwacja pod kątem występowania objawów grypopodobnych takich jak złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). Rekomenduje się, aby w miarę możliwości pracodawca promował możliwość pracy zdalnej z domu, wśród osób, które powracają z obszarów występowania koronawirusa. Zalecenie pracy zdalnej znalazło się także w przyjętej przez rząd i podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę specustawie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze