Nadchodzi drożyzna?! Przez jedną ustawę Polacy więcej zapłacą za produkty i usługi

2020-09-18 10:39 Łukasz Trybulski
sklep Huawei
Autor: materiały prasowe sklep Huawei

Ministerstwo Cyfryzacji po cichu pracuje nad ustawą o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, która może wykluczyć z Polski wiele popularnych firm technologicznych, w tym m.in. TikToka, Huawei, Xiaomi, Aliexpress czy Lenovo. Eksperci przestrzegają, że grozi nam wojna handlowa z Pekinem i stracić na tym mogą nie tylko polskie spółki inwestujące w Azji czy eksporterzy żywności, ale także sami Polacy! Sondaż Pollster dla "Super Expressu" pokazuje, że Polacy boją się wzrostu cen po wprowadzeniu zakazu działalności chińskich firm w naszym kraju.

Powołując się na bezpieczeństwo kraju, ustawa może doprowadzić do otwartego konfliktu gospodarczego z chińską potęgą gospodarczą. - Zawsze mieliśmy dobre stosunki z Chinami i tutaj polski powinien rząd trzymać się linii Unii Europejskiej, która nikogo nie wyklucza z budowy sieci 5G - przekonuje były ambasador RP w Pekinie, Krzysztof Szumski. Dyplomata przypomina, że Chiny to drugie światowe imperium gospodarcze na świecie, z którym nie możemy zniszczyć sobie relacji handlowych i politycznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Polsce grozi wojna handlowa z Chinami. W tle walka o sieć 5G

Świat wielkiej polityki może uderzyć po kieszeni Kowalskiego, który zapłaci więcej nie tylko za usługi telekomunikacyjne, ale też za smartfon czy komputer, gdy z rynku znikną znane i niedrogi chińskie firmy jak Huawei czy Lenovo. W sondażu “Super Expressu” zapytaliśmy Polaków czy obawiają się wzrostu cen produktów i usług elektronicznych po wprowadzeniu zakazu działalności chińskich firm w naszym kraju. Aż 65 proc. ankietowanych powiedziało twierdząco, a jedynie 19 proc. jest przeciwnego zdania. Jeszcze więcej zapytanych - 75 proc. uznało, że Polska powinna być otwarta dla różnorodnych dostawców sprzętu i usług - w tym pochodzących z Azji. Tutaj zaledwie 12 proc. badanych odpowiedziało przecząco.

Super Biznes - wywiad Daniel Obajtek

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Badanie przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 16-17 września 2020 roku na próbie 1045 dorosłych Polaków.