Mleko ESL, czyli mleko o przedłużonej trwałości dzięki procesowi mikrofiltracji, zachowuje wartości odżywcze zbliżone do tych, jakie ma świeże mleko. Wymaga przechowywania w warunkach chłodniczych, ale nie psuje się równie szybko, co mleko „prosto od krowy". Stanowi przeciwieństwo niezdrowego mleka UHT, które długo zachowuje świeżość nawet wówczas, gdy stoi w temperaturze pokojowej.
Mleko UHT
Mleko UHT poddawane jest procesowi pasteryzacji, który zachodzi w wysokiej temperaturze i ma na celu pozbycie się potencjalnie szkodliwych bakterii. Podczas tego procesu giną również pożyteczne dla organizmu drobnoustroje. Co prawda mleko UHT nadaje się do spożycia przez długi czas, – w kartoniku może stać przez wiele miesięcy, – ale jest uboższe w witaminy i wapno, w porównaniu ze świeżym mlekiem.
Patrz też: Syntetyczne mięso będą sprzedawać jak Coca-Colę! Mięso in vitro w pigułce
Mleko podczas procesu tzw. mikrofiltracji jest oczyszczane z bakterii inną metodą niż mleko UHT. Płyn zostaje przepuszczony jest przez bardzo cienkie ceramiczne membrany (sita), które zatrzymują bakterie, mikroorganizmy, martwe komórki somatyczne i zanieczyszczenia w 99,9 procenta. Mleko filtrowane psuje się później niż świeże mleko, nawet po 21 dniach od produkcji, a jednocześnie nie traci tylu wartości odżywczych co mleko UHT. Dzięki temu klient otrzymuje produkt bogaty w witaminy i mikroelementy.
Z pewnością widzieliście na sklepowych półkach Zimne Mleko firmy Robico. Jest to pierwsze mleko filtrowane, które trafiło do sprzedaży w Polsce. Produkt można nabyć z szklanej butelce, co stanowi jego dodatkowy atut – aluminium dodawane do kartonikowych opakowań na mleko ma szkodliwy wpływ na organizm człowieka.
Zobacz także: Historia smartfona. Te urządzenia zmieniły świat [GALERIA]
Mleko filtrowane wprowadziły na rynek Zakłady Usług Handlowych Robico. „Usunięcie z mleka drobnoustrojów umożliwia zastosowanie niższej temperatury pasteryzacji (72°-74°C), dzięki czemu Zimne Mleko, w odróżnieniu od UHT lub mleka "wysokoogrzewanego", zachowuje wszystkie składniki odżywcze mleka oraz jego naturalny smak i zapach" – tłumaczy producent.
- Firma Robico, jako pierwsza w Polsce, w 2004 roku wprowadziła na rynek mleko mikrofiltrowane pod marką „Zimne Mleko", jak na razie jedyne na rynku w szklanej butelce. Metoda membranowa została zaadoptowana na potrzeby przemysłu mleczarskiego na początku lat siedemdziesiątych XX wieku. Firma Robico jako pierwsza w Polsce zastosowała membrany jako filtry do oczyszczania mleka z drobnoustrojów. Konstrukcja membran i ich produkcja niestety nie są polskim osiągnięciem – mówi czytelnikom Superbiz.se.pl Małgorzata Skarżyńska, kierowniczka biura i specjalistka ds. technologii w FZZPM w Polsce ZUH Robico.
Zobacz również: Polski samochód solarny zużywa mniej energii niż czajnik elektryczny
Zakład Usług Handlowych Robico powstał w 1988 roku. Jego założycielką jest Federacja Związków Zawodowych Pracowników Mleczarstwa w Polsce. To z jej inicjatywy powstała marka Robico. W ofercie ZUH Robico można znaleźć naturalne produkty mleczne – kefiry, maślanki, śmietanę i, naturalnie, mikrofiltrowane mleko. Większość wyrobów firmowanych marką Robico produkowana jest w Niedrzewiu, w Oddziale Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Krośniewice.
Obecnie sprzedaż mleka poddawanego procesowi mikrofiltracji prowadzą różni producenci. Oprócz Zimnego Mleka Czystego Filtrowanego Robico (ZUH), można zaopatrzyć się w Ale! Mleko firmy Radomsko (OSM), mleko „Wiejskie bez laktozy" z Okręgowej Spółdzielni Mleczarska w Piątnicy, mleko Mliandia z Ostrołęki (SML), Łowickie (Łowicz OSM), mleko z Mlekpolu (SM), Mlekovity (GK) czy z Lacpolu (Mlecz).
Oprac. na podst. natemat.pl, blog.docenpolskie.pl, zimnemleko.com, forummleczarskie.pl