Sprzedaje się znacznie mniej mieszkań. Jak różnią się dane z różnych miast?
Według wstępnego odczytu danych z monitoringu rynku, październik był dla deweloperów działających na 7 największych rynkach nieco lepszy od września - wynika z raportu Otodom Analytics. Sprzedaż wyniosła w sumie 3643 mieszkania, czyli była o 6 proc. większa niż we wrześniu.
W ujęciu rocznym odnotowano natomiast spadki. Największy, 50 proc. miał miejsce w Katowicach, a najmniejszy, 20-25 proc. w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. "Roczny spadek sprzedaży o jedną czwartą to nie powód do wszczynania alarmu – dwanaście miesięcy temu działał program Bezpieczny Kredyt 2 proc, który spowodował wzrost sprzedaży" - przypomniano w raporcie.
W poszczególnych miastach sytuacja jest zróżnicowana. Najstabilniej jest w Warszawie ze względu na wielkość rynku. W październiku deweloperzy sprzedali w stolicy 1258 mieszkań, co według ekspertów Otodom pozwala przypuszczać, że skorygowany wynik będzie podobny do tego z września i wyniesie 1100-1150 sprzedanych jednostek. W tym samym czasie na rynek trafiło 1148 lokali, a oferta wzrosła do 12,6 tys. Na koniec października poszukujący mieszkania od dewelopera w Warszawie mieli do wyboru o 52 proc. więcej lokali niż rok temu. Z danych Otodom wynika, że w ostatnich 12 miesiącach największy wzrost oferty odnotowano w Krakowie i Wrocławiu – odpowiednio o 110 i 90 proc.
Stabilizacja cen mieszkań
Analiza przeciętnych cen mieszkań oferowanych w październiku na siedmiu największych rynkach wskazuje na dalszą stabilizację cen mieszkań budowanych przez firmy deweloperskie. "Warto jednak zauważyć, że w październiku przeciętne ceny stabilizowały się nie tylko w relacji miesiąc do miesiąca, ale również w stosunku do cen sprzed roku nastąpiła symboliczna zmiana. W październiku 2024 r. ceny oferowanych przez firmy deweloperskie mieszkań były o 9 proc. wyższe od średnich cen w październiku 2023 r. co oznacza, że pierwszy raz od 15 miesięcy roczny wzrost cen był niższy niż 10 proc." - zaznaczono.