PiS walczy z wiatrakami

i

Autor: Shutterstock

Moc popłynie z Bałtyku. Nadciąga rewolucja offshore

2021-02-11 11:30

PGE Polska Grupa Energetyczna i Orsted podpisały umowę o utworzeniu spółki , której celem będzie rozwój, budowa i eksploatacja dwóch morskich projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 2,5 GW.

- Morska energetyka wiatrowa to ogromna szansa dla polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Podczas czwartkowej konferencji prasowej omówione zostały szczegóły podpisania umowy o współpracy pomiędzy PGE Polską Grupą Energetyczną i Orsted. W ramach porozumienia, Orsted i PGE wspólnie ustanowią ramy działania, które umożliwią skuteczną integrację oraz wykorzystanie mocnych stron i wiedzy obu partnerów. - Szacuje się, że ponad 100 krajowych podmiotów z powodzeniem może zostać włączonych w procesy przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego - dodał Dąbrowski.

Super Raport 27.01 (Goście: Michał Dworczyk - szef KPRM oraz Adrian Zandberg - Lewica)

Orsted obejmie udziały w dwóch projektach morskich elektrowni wiatrowych PGE: „Baltica 3” o mocy ok. 1 GW oraz „Baltica 2" o mocy ok. 1,5 GW za kwotę 657 mln zł. Najbardziej zaawansowanym z projektów jest projekt Baltica 3, który może zacząć produkować energię elektryczną w 2026 roku.

- Wspólnie będziemy inwestować w rozwój odnawialnych źródeł energii na Morzu Bałtyckim - powiedział Rasmus Errboe, wiceprezes Orsted Offshore, odpowiedzialny za Europę kontynentalną. - Będziemy wspierać działalność biznesową wokół tworzącego się sektora oraz wzmacniać lokalny łańcuch dostaw i tworzyć w Polsce przemysł, który może wygenerować tysiące miejsc pracy w obszarze produkcji, eksploatacji i konserwacji morskich farm wiatrowych – dodał Errboe.

Miliardy na nowe emerytury Polaków. Do kogo trafią pieniądze?

Zamknięcie transakcji jest przewidywane w I kwartale 2021 r. Połączenie światowej klasy doświadczenia Orsted w obszarze morskiej energetyki wiatrowej z wiedzą i doświadczeniem PGE na polskim rynku energetycznym stworzy solidne podstawy do skutecznej realizacji największego portfela projektów morskich farm wiatrowych w I rundzie alokacji w 2021 r.

- Plany PGE w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej są ambitne. Do 2040 roku chcemy posiadać co najmniej 6,5 GW zainstalowanej mocy offshore - zapewnił Wojciech Dąbrowski.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze