Można zdobyć do 1 mln zł na inwestycję w start-up. PFR rozpoczął nabór funduszy VC

2017-04-25 17:41
Spotkanie prasowe - Polski Fundusz Rozwoju
Autor: materiały prasowe Spotkanie prasowe - Polski Fundusz Rozwoju

25 kwietnia rozpoczął się nabór pośredników finansowych (funduszy venture capital) chcących inwestować w start-upy na wczesnym etapie rozwoju w ramach PFR Starter FIZ, części programu „Start in Poland". PFR Ventures poszukuje funduszy zarządzających w ramach PFR Starter FIZ. Program zostanie wdrożony w formule funduszu funduszy wraz z czterema innymi funduszami PFR Ventures. Na rozdysponowanie z PFR Starter FIZ czeka 782 mln złotych.

We wtorek (25 kwietnia) w siedzibie Polskiego Funduszu Rozwoju odbyło się spotkanie poświęcone funduszom PFR Ventures oraz możliwościom wsparcia projektów wysokiego ryzyka (start-upów we wczesnej fazie rozwoju). W konferencji udział wzięli: Paweł Borys – prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Maciej Ćwikiewicz – wiceprezes zarządu PFR Ventures oraz ekspertka Monika Morali-Majkut, przewodnicząca Komitetu Inwestycyjnego.

PFR Starter FIZ to pierwszy program skierowany do rynku VC, który został uruchomiony w ramach największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej platformy funduszu funduszy (Fund of Funds). Wartość pięciu funduszy PFR, które obejmuje platforma, szacowana jest na ponad 2,2 mld złotych. Wraz ze środkami prywatnymi na rynek trafi łącznie 3,7 mld złotych.

Zobacz też: Polskie firmy, start-upy i studenci na targach w Hanowerze

Do pięciu funduszy PFR Ventures, które wspierają projekty wysokiego ryzyka i są zarządzane w ranach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, należą: PFR Starter FIZ dedykowany większości inwestycji w innowacyjne spółki na najwcześniejszym etapie rozwoju (inkubacja, start), PFR Biznes FIZ – fundusz przeznaczony na wejścia kapitałowe z aniołami biznesu, PFR-NCBR CVC, PFR Otwarte Innowacje FIZ oraz PFR KOFFI FIZ.

Działalność PFR Ventures w formule funduszu funduszy (Fund od Funds) daje start-upom szansę na pozyskanie finansowania przez cztery, a następnie – przez kolejne osiem lat funkcjonowania spółki, na wszystkich etapach jej rozwoju: od najwcześniejszej fazy (pre-seed), poprzez fazę zalążkową (seed) i pierwsze wdrożenia (early stage) aż po fazy wzrostu i ekspansji. Okres inwestycyjny obejmuje: inwestycje w fundusze (2017 – 2020) oraz inwestycje w MŚP (2017 – 2023).

Przeczytaj również: 450 mln zł do wzięcia na inwestycje w start-upy technologiczne

Co ważne, ochrona kapitału prywatnego może wynieść nawet 20 proc. środków, podczas kiedy środki publiczne na inwestycje w MŚP nie mogą przekroczyć 80 procent. Wartość pierwszej inwestycji w spółkę może sięgnąć 1 mln zł. W ramach kolejnych inwestycji razem z tzw. follow-onem (łącznie z wkładem prywatnym) można pozyskać 3 mln złotych.

PFR starter FIZ został stworzony z myślą o start-upach, których siedziba lub odział znajduje się w Polsce. Na rozwój ekosystemu start-upów zabezpieczono ok. 900 mln złotych. Pochodzą one ze środków publicznych i prywatnych. - Założeniem jest długoterminowe inwestowanie w rynek venture capital w Polsce. PFR Ventures będzie inwestować pośrednio, przez zespoły zarządzające, które będą podejmować decyzje inwestycyjne – tłumaczył Maciej Ćwikiewicz podczas spotkania prasowego.

W skład zespołów zarządzających, które zostaną utworzone w ramach PFR Starter FIZ, wejdą eksperci. Do ich zadań ma należeć inwestowanie w młode innowacyjne firmy na najwcześniejszym etapie rozwoju, ale także – dzielenie się wiedzą ekspercką, co zapewni zapewni wzrost finansowania venture capital z elementem smart money. Zespoły zarządzające nie tylko będą podejmować decyzje inwestycyjne, ale muszą również zainwestować w rozwój start-upów środki prywatne. W interesie prywatnych inwestorów będzie powodzenie inwestycji.

Może cię zainteresować: Wiceminister rozwoju: cztery polskie startupy są warte ponad 1 mld dolarów! [WIDEO]

W ramach PFR Starter FIZ dofinansowanie na rozwój innowacji może otrzymać co najmniej kilkaset start-upów. Powstanie minimum 16 zespołów zarządczych, które będą decydować o kierunkach inwestycji dofinansowanych spółek. Do dyspozycji z PFR Starter FIZ jest 782 mln zł ze środków publicznych. Dodatkowo, w ramach PFR Biznes FIZ zostanie rozdysponowanych 258 mln zł ze środków prywatnych. Finansowanie z obu funduszy przeznaczono na rozwój spółek na wczesnym etapie rozwoju. Pozostałe trzy fundusze są dedykowane dalszym fazom rozwoju spółek.

- Celem PFR jest rozwój w Polsce silnego rynku finansowania młodych innowacyjnych firm, tzw. rynku venture capital, który jest istotnym elementem budowy nowoczesnej gospodarki 4.0. Implementując Program Start in Poland, budujemy kompletny ekosystem w Polsce, który ma uczynić z Polski hub innowacji o znaczeniu europejskim. PFR Starter ma zapewnić, że w najbliższych kilku latach kilkaset start-upów otrzyma ponad 700 mln zł finansowania swojego rozwoju – wyjaśnił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. – Mamy ambicje, aby w ciągu czterech – pięciu lat rynek VC wzrósł kilkukrotnie – dodał podczas konferencji.

Polecamy: Nowa przedsiębiorczość. Jak w Polsce działają startupy?

PFR Starterem FIZ będzie zarządzany przez PFR Ventures. Wzorem do naśladowania w tym obszarze stały się najlepsze europejskie instytucje, m.in. British Business Bank, Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Monika Morali-Majkut porównała fundusze venture capital do „ogrodników, od których zależy zasianie i wzrost inwestycji." Jak zauważyła, „to one dają kapitał i know-how". Obecnie rynek venture capital w Polsce jest stosunkowo niewielki. Poprzez działalność pięciu funduszy PFR Ventures Polski Fundusz Rozwoju (PFR) chce zwiększyć jego wartość.

Nabór ofert poprzez formularz online zakończy się 15 czerwca. Ze szczegółowymi zasadami naboru pośredników finansowych (funduszy VC) można zapoznać się na stronie pfrventures.pl.

Oprac. na podst. mat. pras., pfrventures.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze