Na co zwrócić uwagę kupując telefon dla seniora?
Jak zatem zapewnić starszej osobie telefon, który spełni jej oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu? Eksperci Huawei CBG podpowiadają na co zwrócić uwagę kupując smartfona:
- Duży ekran o dobrej rozdzielczości – ważne, aby prezentowana treść była zawsze wyraźna, zwłaszcza, że większość osób starszych korzysta okularów lub soczewek. Wyświetlacze o przekątnej nieco ponad 6,5 cala powinny się dobrze sprawdzić – są wystarczająco duże, a wyposażone w nie urządzenia nie są ani zbyt ciężkie ani nieporęczne.
- Prostota użytkowania – warto upewnić się, że rozpatrywany smartfon ma opcję trybu prostego. Po jego włączeniu ikony na ekranie i rozmiar czcionki są zdecydowanie większe, co pozwoli osobie starszej bez problemu obsługiwać taki telefon.
- Pojemna bateria – komórka powinna wytrzymywać przynajmniej 2-3 dni bez ładowania, żeby seniorzy nie musieli się martwić stanem baterii przy każdym wyjściu z domu.
- Dobry i mocny głośnik - dzięki niemu osoba słabiej słysząca łatwiej będzie mogła usłyszeć, gdy telefon dzwoni. Lepsza jakość dźwięku przekłada się też na wyraźniejszy głos rozmówcy. Dodatkowym plusem jest gniazdo mini Jack do podpięcia przewodowych słuchawek, które posłużą do rozmów lub jako antena, dzięki której taki smartfon jak np. Huawei nova Y70 zamieni się w tradycyjne radio.
- Cena do około 1 tys. złotych - mało który senior będzie korzystał z zaawansowanych funkcji, czy aplikacji, więc ta grupa wiekowa nie potrzebuje drogich, bardzo mocnych urządzeń. Tańszy smartfon, który spełnia wyżej wymienione kryteria, powinien być w zupełności wystarczający.
Przygotowanie smartfona po zakupie
Zanim seniorowi wręczymy nowy telefon, należy go odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu tylko o naklejenie foli ochronnej na ekran czy kupno i nałożenie case’a lecz całą konfigurację urządzenia po jego pierwszym włączeniu. Po przejściu podstawowych ustawień można sprawdzić czy system nie wymaga aktualizacji. Warto też wyrzucić wszystkie zbędne aplikacje, a w ich miejsce wgrać i uruchomić program antywirusowy oraz te najbardziej przydatne, jak np. nawigacja, komunikator czy portal informacyjny. Po takich porządkach, pozostało jeszcze włączyć tryb prosty, poukładać ikonki aplikacji według ich użyteczności oraz sprawdzić czy całość jest łatwa do nawigowania.
Eksperci Huawei zauważają także, że wśród osób kupujących smartfon dla seniora coraz większą popularnością cieszy się łączenie komórki z opaską sportową. Sprzęty te można szybko i bez problemu sparować ze sobą, dzięki czemu osoba starsza może stale kontrolować puls, mierzyć saturację krwi oraz śledzić powiadomienia o bieżącym stanie zdrowia. Informacje te są dostępne zarówno z poziomu opaski, jak i na telefonie w aplikacji Huawei Zdrowie. W taki sposób można połączyć ze sobą np. smartfon nova Y70 z opaską Band 7. Co ważniejsze, wszystkie te rzeczy są intuicyjne i bardzo proste w obsłudze.