Na czym polega praca geodety?

i

Autor: Materiały prasowe

Geodeta

Na czym polega praca geodety?

2023-03-02 0:05 Materiał sponsorowany

Geodeci stanowią grupę specjalistów bardzo potrzebnych we współczesnym świecie. To inżynierowie, posiadający wiedzę, doświadczenie i sprzęt, umożliwiający dokonywanie różnego rodzaju pomiarów terenowych. Na czym polega praca geodety? Jakie usługi świadczy? Oto kilka najważniejszych faktów.

Odwiedź serwis Pracuj.pl i sprawdź najnowsze oferty pracy w lokalizacji Praca Gliwice

Geodeta - czym się zajmuje?

Lokalni geodeci współpracują zarówno z osobami prywatnymi, jak i firmami, realizującymi różne inwestycje. Z usług tych specjalistów korzystają osoby, które chcą zmierzyć wielkość swoich działek, odnaleźć słupki graniczne, wytyczyć osie budynku lub podzielić nieruchomość. Do kluczowych zadań geodetów należy również wykonawstwo map, wyrysów gruntów, a także sporządzanie inwentaryzacji obiektów. Geodeta analizuje dostępne materiały w formie map, wypisów z ksiąg wieczystych i innych, dostępnych źródeł, a następnie opracowuje dane, potrzebne do skompletowania dokumentacji urzędowej.

Pomiary, ewidencje oraz analizy geodezyjne okazują się niezastąpionym dowodem w różnego rodzaju sprawach sądowych i postępowaniach administracyjnych. Na podstawie materiałów i badań geodezyjnych powstają też:

  • miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego,
  • koncepcje mostów, dróg, ścieżek,
  • koncepcja przebiegu instalacji wodno-kanalizacyjnych lub gazowych.

Geodeta może także wykonać badania geotechniczne w celu sprawdzenia jakości gruntu pod budowę domu.

Szacowanie wartości nieruchomości na potrzeby klientów indywidualnych i firm

Uprawnieni geodeci stale współpracują z klientem indywidualnym, kancelariami komorniczymi i biurami nieruchomości. Wspólnie z rzeczoznawcami majątkowymi dokonują oni podziałów i wyceny gruntów oraz znajdujących się na nich nieruchomości. Bardzo często do zadań geodety należy również obsługa prawna inwestycji i sporządzanie dokumentacji przetargowej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jak widać na portalu Pracuj.pl i innych, polskich i zagranicznych serwisach ogłoszeniowych, duże firmy budowlane i inwestorzy chętnie zatrudniają geodetów, posiadających uprawnienia rzeczoznawcze. Są to bowiem samodzielni specjaliści, którzy kompleksowo dokonują pomiarów i wycen. Wszechstronnie wykwalifikowani geodeci są w stanie szybko i sprawnie przygotować wyceny, kalkulacje i ekspertyzy, potrzebne do celów urzędowych oraz sporządzania ofert.

Najnowsze